loading

Çfarë është “gjiri i dendur” dhe si ndikon në shëndetin tuaj?

0 0

Termi “gjiri i dendur” mund të duket shumë i qartë, por a mund të kuptoni nëse i keni ose jo gjinjtë të tillë, apo problemet shëndetësore që mund të sjellin?

Në fakt gjiri nuk përbëhet vetëm nga yndyra. Ai përbëhet nga indet yndyrore dhe indet jo-yndyrore. Indet jo-yndyrore përbëhen nga gjëndrat e qumështit, kanalet e qumështit dhe llojet e tjera të indeve fibroze. Gjinjtë e dendur kanë më shumë inde jo yndyrore sesa inde yndyrore.

Nuk është e thjeshtë të kuptosh nëse ke ose jo gjinj të dendur, vetëm duke i ndjerë apo duke i parë ato. E vetmja mënyrë për të ditur nëse keni gjinj të dendur është me një mamografi.

Gratë më të reja në moshë kanë më shumë gjasa të kenë gjinj të dendur, por është e mundur që disa të tjera t’i kenë gjinjtë e dendur në çdo moshë. Dendësia e indit tuaj të gjirit luan një rol të rëndësishëm edhe në shëndetin tuaj. Për shembull, indet e dendura të gjirit mund ta bëjnë më të vështirë gjetjen e kancerit. Në mamografi, indet yndyrore të gjirit duken të errët, ndërsa indet e dendura të gjirit duken të bardha. Për fat të keq, edhe tumoret shfaqen të bardha në mamografi, gjë që mund ta bëjë më të vështirë për mjekët që t’i dallojnë ato nga indet e dendura të gjirit.

Dhe ndërsa ekspertët nuk janë të sigurt pse ndodh kjo, gratë me gjinj të dendur mund të kenë një rrezik pak më të lartë të kancerit të gjirit krahasuar me gratë e tjera që nuk kanë gjinj aq të dendur.  Është e paqartë rëndësia e indit të dendur si një faktor rreziku për sëmundje, por mjekët mund të rekomandojnë mamografi më të shpeshta ose teste shtesë të ekzaminimit si ultratinguj, për gratë që kanë gjinj të dendur.

Gjëja më e mirë që mund të bëni për të mbrojtur veten është njohja e historisë familjare me kancer gjiri, të bisedoni me mjekun tuaj për rrezikun e kancerit të gjirit ose në rast se nëse vini re ndonjë ndryshim në gjoksin tuaj.

Lexo edhe: Çfare duhet te dini per betejen e grave qe e kane mposhtur kancerin e gjirit

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Piku i nxehtësisë në verë,...

Mjafton që temperaturat të rriten, siç është normale në këtë periudhë, që fëmijët të jenë në rrezik: foshnjat, në fakt, janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Por ka rregulla që...

Pse fëmija juaj qan kur...

Më poshtë, ju tregojmë arsyet e mundshme pse fëmija juaj qan gjatë jashtëqitjes, dhe çfarë mund të bëni për ta rregulluar këtë. Nëse fëmija juaj nuk është në gjendje të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X