“Kriza e gjenitaleve” tek bebet. Cfare eshte dhe si duhet te veproni

0 0

Në gjuhën mjekësore quhet “kriza e gjenitaleve tek bebet”dhe zakonisht është një faktor alarmi për të gjitha nënat. Por çfarë ndodh në të vërtetë? Duhet të shqetësohet nëna?
Ja çfarë është fryrja e gjinjve
Zakonisht kjo fryrje shfaqet rreth ditës së 3-4 të jetës dhe largohet pas disa javësh. Kjo fryrje mund të shfaqet edhe në zonën intime të vajzës apo djalit tek i cili mund të shfaqet edhe një lëng i bardhë në zonën e fryrë. Tek vajzat fryrja mund të shoqërohet edhe me sekrecione të bardha vaginale. Në rastet më të rralla mund të vihet re edhe një gjakderdhje e lehtë (pseudomenstruacione).
Kur fryhen gjinjtë e bebeve
Kjo fryrje mund të vihet re tek të dyja gjinitë dhe mund të shfaqet edhe një lëng i bardhë.
Si duhet të veprojmë kur fëmijës i fryhen gjinjtë?
Kjo krizë gjenitale shkaktohet nga hormonet e nënës që kanë kaluar tek fëmija nëpërmjet placentës. Me kalimin e kohës gjithçka do të normalizohet pa ndonjë trajtim apo kurë specifike. Absolutisht nuk duhet të shtrydhni gjinjtë e fëmijës, kjo pasi në të kundërt do të rrezikoni të dëmtoni zhvillimin e fëmijës. Edhe pse tek fëmija janë shfaqur sekrecionet apo fryrja e organeve, ai gëzon shëndet të plotë.

Lexoni edhe: Synetlliku tek djemte


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X