Çfarë është acidi hialuronik? Cilët lloj produktesh përmbajnë Acid Hialuronik?

0 0

Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të përdorur në produktet tuaja të kujdesit të lëkurës, ka të ngjarë të keni hasur diçka të quajtur acid hialuronik për lëkurën. Megjithëse emri e bën atë të tingëllojë si diçka e komplikuar, acidi hialuronik ndihmon në ruajtjen e lagështisë, duke e bërë atë një nga përbërësit më efektivë për hidratimin e lëkurës. Kur aplikohet, krijon një pengesë mbrojtëse, duke ndihmuar në ruajtjen e lagështisë dhe përmirësimin e strukturës së lëkurës.

Çfarë është saktësisht acidi hialuronik?

Hidratimi është çelësi për të mbajtur një fytyrë të ndritshme, por disa lloje lëkurash nuk mund të tolerojnë kimikatet e ashpra që gjenden në shumë kremëra pa recetë kundër rrudhave. Acidi hialuronik mund të japë në mënyrë efektive përfitimet hidratuese që i nevojiten lëkurës tuaj pa shkaktuar acarim. Është një përbërës i zakonshëm në kremrat hidratues, pastrues dhe produkte kozmetike. Gjendet gjithashtu natyrshëm në lëkurën tuaj!

Përdorimi i acidit hialuronik mund të zbusë rrudhat dhe të ndihmojë lëkurën të mbajë lagështinë thellë nën barrierën e saj – funksionon më mirë kur aplikohet menjëherë pas pastrimit dhe menjëherë para hidratimit. Dëshironi një shtim intensiv të hidratimit disa herë në javë? Një maskë për fytyrën që përmban acidin hialuronik mund të sigurojë një ndryshim të dukshëm në pamjen e lëkurës pas vetëm 15 minutash. Ky përbërës i adaptueshëm që mund të funksionojë në çdo nivel që dëshironi.

Kur vepron më mirë?

Ndryshe nga disa përbërës të kujdesit të lëkurës, acidi hialuronik është shumë i gjithanshëm dhe mund të përdoret në të gjitha llojet e lëkurës. Sidoqoftë, ka rregulla të përdorimit të tij, për të marrë maksimumin.

“Kur përdoret vetëm duke e aplikuar në sipërfaqe, llojet e yndyrshme të lëkurës mund të jenë më mirë sesa ato të thata”, shpjegon Erum Ilyas, MD, një dermatolog në Montgomery Dermatology. “Sidoqoftë, lëkura e thatë për fat të keq mund të mos ketë lagështirë që ju duhet produkteve me acid hialuronik për të funksionuar”.

Cilët lloj produktesh përmbajnë Acid Hialuronik?

Ju nuk duhet të keni probleme në gjetjen e produkteve që përmbajnë acid hialuronik për lëkurën. Shfaqet si një përbërës në një larmi produktesh, falë përfitimeve të tij mbresëlënëse hidratuese. Megjithatë, më së shpeshti gjendet në kremrat hidratues dhe produktet kundër plakjes. Për kremrat kundër diellit dhe kozmetikës, faktori i hidratimit është i dobishëm, por përfitimi tjetër i vërtetë është se acidi hialuronik mund t’i ndihmojë këto produkte të funksionojnë më lehtë dhe në mënyrë më efektive.

Shumica e produkteve aktuale të acidit hialuronik përmbajnë midis 1-2 përqind. Kjo mund të mos tingëllojë si shumë, por në fakt është mjaftueshëm! Në fakt, një përqindje më e lartë mund të tërheqë shumë lagështi. Sipas Dr. Ilyas, produktet me të vërtetë të fuqishme të acidit hialuronik mund të “shterojnë lagështinë natyrore thellë brenda lëkurës tuaj ndërsa lagështia absorbohet nga molekulat e acidit hialuronik”.

Sa shpesh duhet ta përdorni?

Si pjesë e rutinës tuaj të kujdesit për lëkurën, produktet që përmbajnë acid hialuronik mund të përdoren çdo ditë, në kushte ideale pas pastrimit të lëkurës. Për më tepër, acidi hialuronik mund të jetë një aplikim i mrekullueshëm pas trajtimit për ata që kanë bërë procedurat e mikroedilimit. Për rezultate më të mira, zgjidhni një xhel hidratues të sigurt dhe të butë në 48 orë pas procedurës. Pasi ta keni integruar plotësisht atë në rutinën tuaj të përditshme, ka të ngjarë të filloni të vëreni të gjitha përfitimet që ka acidi hialuronik – dhe t’u tregoni mikeshave tuaja për avantazhet e tij.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X