Cfare e shkakton hemoragjine vaginale ne shtatezani?

0 0

Rrjedhjet e gjakut gjatë shtatëzanisë mund të jenë frekuente gjatë trimestrit të parë dhe kjo mund të jetë shumë normale, e kundërta ndodh nëse ato shfaqen gjatë trimestrit të dytë.

Çfarë duhet të dimë në lidhje me gjakderdhjen vaginale?

  • Përdorini gjithmonë një pecetë ditore (lines) në mënyrë që të kontrolloni më mirë gjakderdhjen (pamjen dhe sasinë);
  • Nuk duhet të përdorni tampon përthithës apo të kryeni marrëdhënie seksuale;
  • Bëni një kontroll tek mjeku.

Përse mund të shfaqet gjakderdhja?

Në gjysmën e parë të shtatëzanisë:

  • Mund të jetë shenja e një aborti spontan, por ndonjëherë aborti mund të ndodhë edhe nëse nuk ka gjakderdhje.
  • Gjithashtu gjakderdhja në këtë periudhë mund të shkaktohet nga vendosja e embrionit jashtë mureve të mitrës (shtatëzani jashtë mitre), apo si pasojë e një shtatëzanie molare.

Në gjysmën e dytë të shtatëzanisë:

  • Në këtë periudhë si shkaktar kryesor mund të konsiderohet acarimi i qafës së mitrës. Në këtë rast mund të jetë në rrezik shëndeti i gruas dhe fetusit për këtë arsye është shumë e rëndësishme kryerja e vizitës mjekësore.
  • Gjithashtu si shkaktar mund të jetë edhe shkëputja e placentës para lindjes;
  • Shkak gjithashtu mund të bëhet edhe plaçenta previa;
  • Fillimi i proçesit të lindjes (lindje prematurë) etj.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X