Cfare e shkakton hemoragjine vaginale ne shtatezani?

0 0

Rrjedhjet e gjakut gjatë shtatëzanisë mund të jenë frekuente gjatë trimestrit të parë dhe kjo mund të jetë shumë normale, e kundërta ndodh nëse ato shfaqen gjatë trimestrit të dytë.

Çfarë duhet të dimë në lidhje me gjakderdhjen vaginale?

  • Përdorini gjithmonë një pecetë ditore (lines) në mënyrë që të kontrolloni më mirë gjakderdhjen (pamjen dhe sasinë);
  • Nuk duhet të përdorni tampon përthithës apo të kryeni marrëdhënie seksuale;
  • Bëni një kontroll tek mjeku.

Përse mund të shfaqet gjakderdhja?

Në gjysmën e parë të shtatëzanisë:

  • Mund të jetë shenja e një aborti spontan, por ndonjëherë aborti mund të ndodhë edhe nëse nuk ka gjakderdhje.
  • Gjithashtu gjakderdhja në këtë periudhë mund të shkaktohet nga vendosja e embrionit jashtë mureve të mitrës (shtatëzani jashtë mitre), apo si pasojë e një shtatëzanie molare.

Në gjysmën e dytë të shtatëzanisë:

  • Në këtë periudhë si shkaktar kryesor mund të konsiderohet acarimi i qafës së mitrës. Në këtë rast mund të jetë në rrezik shëndeti i gruas dhe fetusit për këtë arsye është shumë e rëndësishme kryerja e vizitës mjekësore.
  • Gjithashtu si shkaktar mund të jetë edhe shkëputja e placentës para lindjes;
  • Shkak gjithashtu mund të bëhet edhe plaçenta previa;
  • Fillimi i proçesit të lindjes (lindje prematurë) etj.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X