Cfare duhet te permbaje shporta e muajit Gusht

0 0

Frutat dhe perimet e muajit Gusht janë të pasura me kripëra minerale dhe ujë, gjë e cila ndihmon organizmin të mos rrezikohet nga dehidratimi, si edhe na ndihmon të freskohemi.
Ja cfarë duhet të konsumoni:
Cilat janë perimet që duhet të blejmë?

– Speca;
– Rrepa;
– Rukola;
– Patate te reja;
– Karrota;
– Selino;
– Bizele;
– Domate;
– Tranguj;
– Sallate jeshile tip latuga;
– Kunguj jeshilë;
– Patëllxhanë;
– Bishtaja (mashurka).
Cilat janë frutat që duhet të blejmë?
– Shalqini;
– Fiqtë;
– Manaferrat.
Gjatë muajit Gusht mund të gjejmë ende edhe:
– Luleshtrydhe;
– Kiwi;
– Dardha;
– Qershi;
– Kumbulla;
– Pjepër;
– Kajsi;
– Pjeshkë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X