Cfare duhet te konsumoje nena mes vakteve?

0 0

Ushqyerja e gruas gjatë gjidhënies është shumë e rëndësishme, dhe duhet të jetë tepër e pasur me elementë ushqyes.
Ushqyerja e mirë nuk është një faktor që ndikon pozitivisht në sasinë e qumështit por edhe në cilësinë e tij. Para së gjithash na duhet t’ju themi të mos ecni me rregullin “hani sa për dy” as gjatë gjidhënies, ndërkohë po ju sjellim disa alternativa ushqimesh që mund të konsumoni mes vakteve kryesore në mënyrë që të merrni kaloritë e duhura.

  • Një gotë qumësht ose një gotë kos do t’ju furnizonin me proteina, kalçium, vitaminë D, B dhe A. I jep trupit aminoacidet e duhura për një shëndet të mirë.
  • Frutat e thata favorizojnë funksionimin e mirë të sistemit kardiovaksolar, aparatit tretës dhe lëkurës. Ato janë një ushqim që të ndihmojnë edhe të mos shëndoshesh, por sigurisht që nuk duhet ta ekzagjeroni.
  • Djathi është një burim shumë i mirë kalçiumi, proteinash dhe vitaminash. Kalçiumi ndihmon edhe në djegien e yndyrnave gjatë gjidhënies.
  • Drithërat integrale janë një ushqim shumë i shëndetshëm. Ato janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë që rregullojnë metabolizmin e hormoneve. Janë gjithashtu një ushqim shumë i mirë për të mbajtur trupin në formë.
  • Frutat e freskëta nuk duhet të mugojnë në tavolinën tuaj. Ato janë të pasura me ujë, vitamina, fibra, minerale dhe pak kalori. Mund t’i shoqëroni me mjalt ose kos.

Lexoni edhe: Perfitimet e prebiotikeve gjate gjidhenies

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X