Çfarë duhet të dinë prindërit për tomografinë e kompjuterizuar (skanimet CT) për fëmijët

0 0

Një tomografi e kompjuterizuar (CT) është një teknikë e imazhit me rreze X që përdoret te njerëzit e të gjitha moshave, përfshirë fëmijët. Skanimet CT janë thelbësore për hetimin e shpejtë të problemeve serioze shëndetësore brenda trupit, për shembull, gjakderdhje brenda kafkës pas një frakture. Skanimet CT japin më shumë informacion sesa një imazh i thjeshtë me rreze X.

Çfarë është një rreze X?

Një imazh me rreze X prodhohet nga një rreze e padukshme rrezatimi (e quajtur rreze X) për të krijuar imazhe dydimensionale të kockave dhe organeve brenda trupit. Imazhet me rreze X shpesh kryhen te fëmijët, veçanërisht kur dyshohet për fraktura të kockave.

Çfarë është një skanim CT?

Skanimet CT përdorin rreze X për të krijuar imazhe tredimensionale, duke ofruar pamje të ndryshme dhe detaje shumë më të mëdha se imazhet e thjeshta me rreze X. Skanimet CT mund të ofrojnë informacion kritik për kujdesin e fëmijës suaj, por marrja e imazheve përdor më shumë rrezatim sesa një imazh i thjeshtë me rreze X.

Sa rrezatim përdoret në skanimet CT?

Ne të gjithë jemi të ekspozuar ndaj rrezatimit natyror nga toka, shkëmbinjtë, ajri, ndërtesat dhe materiale të tjera çdo ditë – ky njihet si rrezatimi i sfondit. Rrezatimi i përdorur në imazhet me rreze X dhe skanimet CT mund të krahasohet me rrezatimin e sfondit për të ndihmuar në shpjegimin e niveleve të ndryshme të ekspozimit. Për shembull, mund të themi se një skanim CT abdominal është afërsisht i barabartë me 2000 ditë rrezatim sfondi dhe një skanim CT i trurit me 500 ditë.

A ka ndonjë rrezik nga një skanim CT?

Përdorimi i skanimeve CT është lidhur me rritjen e mundësisë së zhvillimit të kancerit më vonë në jetë. Ndërsa njohuritë tona po zhvillohen dhe rreziku ndryshon me moshën, një pjesë të trupit të ekzaminuar dhe teknikën e skanimit, vlerësimet aktuale janë se rreth 1 në çdo 1000 fëmijë që bëjnë një skanim CT, do të kenë një kancer që i atribuohet atij skanimi CT më vonë në jetë. Për krahasim, 1 në 2 burra dhe 1 në 3 gra do të zhvillojnë kancer në moshën 85 vjeçare.

Si mund ta minimizoj rrezikun e rrezatimit për fëmijën tim?

Gjatë një skanimi CT, objektivi është që fëmija juaj të ekspozohet ndaj sasisë më të vogël të rrezatimit të nevojshëm për të përcaktuar një diagnozë. Vende të ndryshme dhe profesionistët shëndetësorë që referojnë dhe ofrojnë imazhe mjekësore promovojnë strategjitë e mëposhtme për minimizimin e ekspozimit ndaj rrezatimit tek fëmijët:

  • Përdorni CT vetëm kur ka një përfitim të qartë mjekësor.
  • Përdorni metoda të tjera diagnostikuese të imazherisë si ultratinguj ose imazhe me rezonancë magnetike (MRI), të cilat nuk përdorin rreze X, kur është e mundur dhe e përshtatshme.
  • Përdorni sasinë më të ulët të rrezatimit për imazhe adekuate bazuar në madhësinë dhe moshën e fëmijës.
  • Skanoni vetëm zonën e treguar.
  • Shmangni skanimet e shumta kur është e mundur.

Nëse kam ende shqetësime për ekspozimin ndaj rrezatimit të fëmijës tim, me kë duhet të flas?

Fillimisht duhet të flisni me mjekun që po kërkon skanimin CT të fëmijës suaj. Mjeku dhe radiologu mund të punojnë së bashku në vendimet se cili test është më i mirë për të kryer dhe si të balancohen rreziqet me përfitimet në rrethanat individuale të fëmijës suaj. Nëse keni ende pyetje kur të shkoni në departamentin e radiologjisë, kërkoni të flisni me radiologun përpara se të kryhet testi.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X