Çfarë duhet të bëni kur përjetoni një sulm ankthi dhe paniku ndërsa jeni në punë

Çrregullimet e ankthit dhe panikut janë të zakonshme dhe mund të kenë një ndikim të gjerë në jetën e njeriut.
0 0

Sipas Health24, çrregullimi i panikut karakterizohet nga shfaqja e sulmeve të përsëritura të panikut, të cilat zgjasin nga disa sekonda në disa minuta, por që përjetohen si jashtëzakonisht të frikshme dhe të pakëndshme.

Në mënyrë tipike, dikush që vuan nga një sulm paniku përjeton ndjenja terrori dhe frike dhe kjo situatë mund të zgjasë disa minuta.

Gjatë një sulmi paniku, njerëzit mund të kenë frikë se po përjetojnë një goditje në zemër, ose po çmenden. Ata përjetojnë rrahje zemre të shpeshta, marrje mendsh, dhimbje koke, ndjesi mbytje, mungesë frymëmarrje, të dridhura ose mpirje të duarve etj.

Përjetimi i një ankthi ose sulmi paniku mund të ndodhë dhe në punë dhe ja çfarë duhet të bëni:

  1. Pranoni gjendjen tuaj. Mësoni të dalloni shenjat se kur një sulm paniku është gati t’ju vijë dhe çfarë mund ta shkaktojë atë. Simptomat e një sulmi paniku të afërt mund të përfshijnë gulçim, vjellje dhe rrahje zemre të shpejta. Thuajini vetes se nuk ka asgjë të keqe nëse ndiheni të shqetësuar dhe se mund ta kontrolloni këtë situatë.
  2. Përqendrohuni tek frymëmarrja juaj. Jini të vetëdijshëm për frymëmarrjen tuaj. Merrni frymë ngadalë dhe thellë përmes hundës dhe nxirrni frymën nga goja juaj, duke bërë përpjekje për të ngadalësuar rrahjet e zemrës. Këto këshilla mbi frymëmarrjen e shëndetshme mund t’ju ndihmojnë.
  3. Merrni hapësirën që ju nevojitet. Kur ndiheni në ankth, shkoni në banjon më të afërt dhe mbajini kyçet e dorës në ujë të ftohtë. Largimi nga gjendja juaj aktuale mund t’ju ndihmojë të fitoni një perspektivë të ndryshme. Gjithashtu mund të dilni jashtë ose të shkoni në një sallë tjetër ku mund të keni pak privatësi.
  4. Përdorni shqisat tuaja. Përqëndrohuni në diçka që mund të prekni, të ndjeni ose të shijoni. Kjo mund t’ju ndihmojë të fokusoheni në diçka tjetër sesa në simptomat e sulmit të panikut.
  5. Bëni stërvitje të lehta. Nëse është e mundur, varësisht nga mjedisi juaj, një shëtitje e shkurtër rreth ndërtesës së zyrës mund të ndihmojë në zbutjen e ndjenjave të panikut.
  6. Merrni ndihmë. Mos vuani vetëm. Diskutoni gjendjen me një psikiatër ose mjek që mund të jetë në gjendje t’ju këshillojë një plan trajtimi, i cili mund të jetë një kombinim i ilaçeve ose terapisë së sjelljes.
  7. Shfrytëzoni vendin tuaj të punës. Mjediset e punës ndryshojnë, por është e rëndësishme që shëndeti juaj të vijë i pari. Shpjegojini gjendjen tuaj një kolegu të besuar ose shefit dhe shfrytëzoni përfitimet që mund të merrni në vendet e punës.

Disa ambiente pune ofrojnë shërbime fleksibël, punë nga shtëpia ose këshilla në që mund t’ju ndihmojnë nëse vuani nga ankthi ose çrregullimi i panikut.

Lexo edhe: Ankthi dhe paniku, arsyet dhe mënyrat e trajtimitPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përdorimi i aspirinës ul rrezikun...

Konsumimi i rregullt i aspirinës, d.m.th një ose dy tableta në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal dhe kancerëve të tjerë të sistemit gastrointestinal. Kjo është...

Sëmundja e lëkurës që dëmton...

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës...

Të menduarit pozitivisht përshpejton shërimin...

Të qenit optimist na ndihmon për të na mbajtur të shëndetshëm dhe gjithashtu në rast sëmundjesh, siç janë trauma ose goditja në tru, optimizmi promovon shërimin. Hulumtimet nga Qendra e...

Zbulohet një tjetër faktor që...

Periodikisht, mjekët dhe studiuesit bëjnë hapa të vegjël përpara në luftën kundër kancerit të gjirit. Një nga zbulimet e fundit ka të bëjë me rolin e mundshëm të molekulës IGF-1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X