Certifikimi Demeter, cfare eshte dhe per cfare sherben?

0 0

Demeter International është organizata më e madhe botërore për certifikimin e bujqësisë biodinamike. Kjo organizatëështë krijuar në Berlin, Gjermani dhe emrin e ka marrë nga perëndia greke për pjellorinë e grurit që quhej Demetër.

Certifkata Biodinamike Demetër përdoret në më shumë se 50 vende në mbarë botën për të siguar që produkte të caktuara kanë standartet ndërkombëtare të cilësisë së prodhimit dhe përpunimit.

Programi i Certifikimit Demeter u themelua ne 1928, dhe është shenja që dallon produktet ushqimore te prodhuara në mënyrë organike.

Eshtë shumë e vështirë që një produkt ushqimor të marrë certifikimin Demeter dhe kjo certifikatë duhet të rinovohet cdo vit për produktet që marrin atë. Produket që do të certifikohen Demeter i nënshtrohen kontrolleve shumë të rrepta që kanë të bëjnë me:

  •  biodiversitetin dhe ekosistemin;
  •  fermën kur rritet lënda e parë (bimët);
  •  mjedisin tokë ku do të rriten bimët.

Sigurisht përdorimi i kimikateve, pesticideve dhe elementeve gjenetikisht të modifikuara është rreptësisht i ndaluar.

Edhe në Shqipëri ofrohen disa produkte të cilat janë të certefikuara nga Programi i Certifikimit Demeter.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X