Ç’do të thotë të jesh nëna e një djali

0 0

Një vajzë është patjetër shoqja më e mirë e nënës së saj dhe princesha e vogël e babait por një djalë është dashuria e madhe e nënës.

Pastërtia e dashurisë së djalit për nënën e tij është e plotë dhe e thjeshtë! Më poshtë ju tregojmë se si është të jesh nënë e një djali:

  • Është, para së gjithash, një nder, sepse të jep mundësinë për të rritur një mashkull. Ju tregon një pasqyrë të botës së brendshme të meshkujvem ju ndihmon të kuptoni se si ata I shohin gjërat dhe si bashkëveprojnë në shoqëri.
  • Është një aventurë, sepse I vockli juaj është “një përbindësh” i ri dhe energjetik! Çdo gjë që ai bën është në nivelin më të lartë të aktivitetit: uria, humori dhe dashuria. Ju do të ngeleni pa energji duke vrapuar pas tij
  • Ju bën të ndiheni më të sigurta ndaj rreziqeve dhe më pak të frikësuara rreth të panjohurës.
  • Ju duhet të njiheni me ndjenjatmë të guximshme dhe më të tmerrshme që keni menduar ndonjëherë. Kjo pasi ai do të jetë një eksplorues ose alpinist, gjithmonë gati për të shkaktuar probleme.
  • Është i paparashikueshëm! Vetëm kur mendoni se ai është fëmija më i ashpër dhe më grindavec, ai do t’ju befasojë me fjalët më të buta ose aktin më prekës që do të shkrijë zemrën! Të qeshurat e ëmbla dhe puthjet e tij janë më të mirat.
  • Veshja e djemve mund të bëhet acaruese! Ndryshe nga veshjet e vajzave që janë krejtësisht të adhurueshme, seksioni i rrobave për djem është më i vogël, me një gamë të kufizuar të ngjyrave dhe opsioneve të veshjeve; ju me të vërtetë duhet të mendoheni gjatë në mënyrë që veshja e tij e ardhshme të duket që është e re.
  • Ai është patjetër një kalorës me armë gati për t’ju mbrojtur. Pa marrë parasysh se sa i vogël është ai, instinktet e tij mbrojtëse janë gjithmonë aty për t’ju mbajtur të sigurta nga çdo dëmtim! Burri nuk do të guxojë as të bëjë shaka me ndonjë shpullë për sa kohë që pranë keni djalin.
  • Shtëpia juaj kurrë nuk do të jetë më kurrë një vend i qetë; ajo gjithmonë do të jetë e zhurmshme dhe thuajse kurrë e pastër. Djemtë kanë një aftësi unike për të krijuar një rrëmujë në çdo cep të shtëpisë, veçanërisht nëse prisni mysafirë!
  • Ju do ta shihni atë duke garuar me makinat e tij, duke ndërtuar dhe rrëzuar ndërtesa me blloqe, duke luajtur në baltë me top dhe pastaj mund ta shihni në darkë duke parë me qetësi televizor së bashku me gjyshërit, duke marrë në shtrat lodrën e tij të preferuar. Ai mund të jetë shkatërrues ose krijues, të gjitha në varësi të humorit që do të ketë.

Të jesh një nënë e një djali të bën të kuptohsh sa patetike janë të gjitha stereotipet gjinore! Të shqetësohesh për rritjen e tyre në një botë maskiliste dhe toksike dhe t’u kërkosh t’I fshehin lotët “pasi burrat nuk qajnë”. T’I mësojmë ata të shfaqin inteligjencën emocionale, dhembshuri dhe dashuri është pjesë e amësisë. Është detyr jonë të përpiqemi ta shkatërrojmë këtë kulturë që ushqen hiper-maskilitetin midis njerëzve.

Lexo edhe: Djale apo vajze? Kush shkakton me shume stres tek nena sipas studimeve?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të vaksinohen fëmijët...

Pandemia COVID-19 (koronavirus) e ka bërë të vështirë vazhdimin e mirëmbajtjes rutinore të shëndetit, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një operacion jo shuëm të rrezikshëm, një vizitë urgjence apo edhe...

Rikthimi në shkolla e kopshte...

Rikthimi ose jo në shkolla në muajin shtator mbetet një vendim që do të merret nga ekspertët, megjithatë, nëse mësimi do të rifillojë notmalisht, pediatrit kanë disa këshilla. Federata Italiane...

Stresi nuk i dëmton fëmijët,...

Ndër prioritetet e prindërve, sigurisht është të garantojnë një fëmijëri të qetë për fëmijët e tyre, duke u kursyer atyre momente të vështira dhe raste të dhimbshme. Në fakt, sipas...

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X