Pse rritja e barkut gjatë shtatzënisë mund të jetë në formë “koni”?

Ekzistojnë ato ndryshime të dukshme si pigmentimi i lëkurës, zmadhimi i gjoksit dhe rritja e barkut nga foshnja. Sa i përket formës së përgjithshme të barkut  gjatë shtatzënisë, shumica e...

15 Tetor, 2019

Aktorja e njohur shtatzanë pas abortit, flet për problemet e shëndetit mendor

Shay Mitchell është shumë pranë mirëpritjes së një vajze të bukur, por ndërsa ajo është shumë e gëzuar që po kalon një shtatzani të shëndetshme menjëherë pasi pësoi një abort,...

14 Tetor, 2019

Lindja: a është me të vërtetë një moment kritik për sytë?

Sidoqoftë, në shumicën e rasteve nuk është kështu. Vetëm në raste shumë të rralla lindja natyrale e fëmijës përfshin rreziqe për gratë që vuajnë nga problemet e shikimit, veçanërisht miopia...

13 Tetor, 2019

6 gjërat që çdo nënë e re duhet t’i dijë që “të mbijetojë” 6 javët e para

Në mes të gjithë këtyre burimeve ku mund të gjesh informacion sot, që nga interneti, librat etj, nuk e di kurrë se çfarë duhet të besosh sepse ka libra që...

11 Tetor, 2019

Problemet që shkakton mungesa e hekurit në shtatzani

Dukeni e zbehtë dhe mendoni se e keni nga lodhja? Nuk është lodhje, por mungesë hekuri. Megjithatë, megjithëse problemi është kaq i përhapur, ai shpesh anashkalohet dhe nuk diagnostikohet, kryesisht...

9 Tetor, 2019

A është normale temperatura 37 gradë gjatë shtatzënisë?

Megjithëse temperatura e trupit e matur tek një individ mund të ndryshojë, një trup i shëndetshëm  mund  të ruajë një temperaturë mjaft të qëndrueshme që është pranë nivelit 37.0 gradë...

8 Tetor, 2019

Fetusi “lajmëron” për lindjen e parakohshme, ja si mund të kuptohet

Studimi i mënyrës se si komunikojnë qelizat e nënës dhe fetusit gjatë shtatzanisë nuk është vetëm interesante, por gjithashtu mund të jetë e dobishme për të parashikuar rrezikun e lindjes...

6 Tetor, 2019

Sa e sigurt është lindja vaginale pas lindjes cezariane? Vjen përgjigjja nga Universiteti i Oksfordit

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit grumbulluan të dhëna për më shumë se 70.000 lindje në Skoci midis 2002 dhe 2015. Midis grave që provuan një lindje vaginale pas një operacioni...

2 Tetor, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X