Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini 8 orë çdo ditë

Le të shohim se çfarë ndodh nëse filloni t'i jepni përparësi gjumit: Do të mësoni gjëra të reja më shpejt. Nëse bëni gjumë mjaftueshëm, kjo do t’ju sjellë efekt pasi...

9 Gusht, 2019

Studimi: E qara i ndihmon bebet të flenë më mirë

Marsha Weinraub, profesore psikologjie thotë se nga mosha gjashtë muajsh, shumica e foshnjave flenë natën, duke i zgjuar nënat e tyre vetëm rreth një herë në javë. Megjithatë, jo të...

9 Gusht, 2019

Si të trajtojmë pagjumësinë pa ilaçe?

Stresi, ankthi dhe jeta e pabalancuar: këto janë disa nga përgjegjësit për një gjumë joadekuat, që nuk ju relakson, një problem që përkeqësohet gjatë muajve të verës. Për të gjithë...

24 Korrik, 2019

A po lëshon dysheku juaj toksina ndërkohë që ju flini?

Dyshekët janë të njohur për lirimin e sasive të vogla të kimikateve të njohura si komponime organike të paqëndrueshme (VOCs). Këto toksina vijnë kryesisht nga poliuretani i përdorur në dyshek, por...

17 Korrik, 2019

Roli i rëndësishëm i babait në gjumin e foshnjës

Gjumi i fëmijëve, pse babai është thelbësor Sa prej jush duhet të merren çdo natë, me thirrjet e dëshpëruara dhe klithmat e fëmijëve tuaj të cilët nuk mund të flenë...

16 Korrik, 2019

Temperatura ideale e dhomës gjatë natës

Kujt i pëlqen ta kthejë dhomën e tyre në një shpellë akulli para gjumit? Edhe mua. Temperatura juaj e trupit natyrisht bie për t'u përgatitur për gjumë dhe shumë ekspertë...

12 Korrik, 2019

10 këshilla për ta mësuar bebin të flejë pa çuçon

Çuço është një burim sigurie dhe qetësie për fëmijët dhe, shpesh, një zëvendësues për praninë e nënës. Fëmija rritet në kontakt të ngushtë me biberonin fals dhe mësohet me të....

3 Korrik, 2019

Kush gërhasin më shumë burrat apo gratë dhe çfarë tregon kjo për shëndetin?

Gratë gërhasin si burrat duke prodhuar një zhurmë me intensitet pothuajse identike me atë të gjinisë mashkullore. Kjo del nga një studim i Qendrës Mjekësore të Izraelit në Soroka dhe...

21 Qershor, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X