Caji i malit, nje oaz mireqenie per te gjithe!

0 0

Një studim i kryer nga “Brunswick lavoratories”, ka nxjerrë përfundimin se çaji i malit është një pije me shumë vlera për shëndetin tonë. Fillimisht është përdorur në Greqi dhe tashmë njihet për një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë këtu edhe vetitë antioksidante.

Përfitimet e çajit të malit

Është përdorur që në antikitet, në qytetërimin grek në kohën kur Hipokrati (i konsideruar edhe si babai i mjekësisë) ka folur në lidhje me përfitimet që sistemi imunitar dhe aparati i frymëmarrjes ka nga ky caj.

Sipas mjekut Jun Ji të laboratorit “Brunswick”, çaji i malit vepron si anti-inflamator, anti-mikrobik, mbron aparatin tretës etj. Gjithashtu një studim tjetër i publikuar në “Journal of the science of food and agriculture” ka treguar se çaji i malit vepron edhe kundër stresit oksidativ, duke ju bërë të ndiheni më mirë dhe duke ju rregulluar humorin.

Ai vepron gjithashtu edhe kundër disa mikroorganizmave si stafilokoku, candida albicans (pergjegjëse për infeksionet mykotike) si edhe E.coli. Sipas një studimi të publikuar në vitin 2012, çaji i malit ndikon edhe në rregullimin e presionit të gjakut nëse ai është i ulët.

Pra filloni ta konsumoni më tepër tani që i dini të gjitha përfitimet!

Lexo edhe: Kolla dhe infeksionet e rrugeve te frymemarrjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X