Burri me dy gjuhë, higjiena jo e mirë e gojës pothuajse i kushtoi jetën

Nje burre per pak rrezikoi jeten nga nje infeksion oral, per shkak te higjienes jo te mire te gojes.
0 0

Ju keni dëgjuar shumë herë se sa e rëndësishme është të pastroni dhe lani dhëmbët.

Por historia e një plaku 68-vjeçar, higjiena e dobët e dhëmbëve që pothuajse i kushtoi jetën, mund t’ju bëjë të mendoheni dy herë nëse do shkoni në shtrat pa larë dhëmbët.

Pacienti shkoi në urgjencë pasi një dhimbje dhëmbi u shndërrua në diçka më serioze. Kjo shkaktoi temperaturë, dhimbje dhe vështirësi gëlltitjeje, dhe qafë të fryrë.

Diagnoza e tij? Angina e Ludvigut. Është një ndërlikim potencialisht vdekjeprurës që më së shpeshti ndodh falë infeksionit të dhëmbëve.

Gjërat mund të përkeqësohen shpejt pasi infeksioni të përhapet në këtë hapësirë. “Problemi është se zona është e përbërë nga inde të lirshme. Bakteret fillojnë të përhapen me shpejtësi. Krijojnë celulitin, një infeksion bakterial që rezulton në lëkurë të kuqe dhe të fryrë, shpjegon Dr. Huh.

Ju mund të pyesni veten se çfarë po shikoni në këtë foto dhe keni të drejtë. “Gjuha në krye” është gjuha aktuale e pacientit. Nën të është ind i fryrë, një rezultat i anginës së Ludvigut.

Edhe më e frikshme është ajo që mund të kishte ndodhur nëse pacienti do të kishte pritur edhe pak orë para se të kërkonte ndihmë mjekësore. Gjuha e tij do të ishte shtyrë mbrapsht, duke rezultuar me vdekje nga mbytja.

“Ai nuk u kujdes mirë për dhëmbët e tij. Nëse do kishte pritur disa orë, ai mund të ketë pësuar një këputje të arteries karotide “, shton Dr. Huh.

Ai thotë se angina e Ludvigut mund të rezultojë nga diçka aq e thjeshtë sa prerja në gojë kështu që patjetër duhet të pastroni mirë gojën çdo ditë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

20 sekonda mjaftojnë për të...

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X