Bukuria ne shtatezani

0 0

Hormonet i japin një bukuri edhe më të madhe gruas shtatëzanë, bukuria e cila pas lindjes “venitet” si pasojë e rënies së nivelit të hormoneve për këtë arsye është e nevojshme që gruaja të tregojë kujdesin e duhur gjatë 9-të muajve të shtatëzanisë.

Fytyra: përdorni produkte natyrale, me përmbajtje vitaminash ose të posaçme për shtatëzaninë.

Tualeti: tualetet tuaja duhet të jenë pa përmbajtje kimikatesh. Mos përdorni produkte të blera në treg origjina e të cilave është dyshuese.

Trupi: edhe pse lëkura duket e shkëlqyeshme ka tendencën të thahet shumë shpejt dhe nëse deri tani nuk keni përdorur krem apo vaj hidratues është momenti ta bëni. Kini kujdes kryesisht zonën e barkut, hijeve dhe kofshëve.

Flokët: përdorni produkte me bazë kamomili, hithre ose aloe vera. Nëse ato bien shumë mund të merrni vitaminë A ose B (këshillohuni edhe me mjekun). Mos përdorni shkumë ose llak flokësh pasi dëmtojnë fetusin.

Boja e flokëve: një dilemë për shumë nëna. Zakonisht mjekët e ndalojnë gjatë trimestrit të parë, dhe më pas gruaja mund të përdorë bojë pa amoniak apo henne. Henne mund të përdoret që në javët e para duke qënë se është produkt bimor.

Këmbët: duke qënë se mbajnë shumë peshë mund të mos kenë një qarkullim të mirë të gjakut. Ju duhet të përdorni krem se xhel kundër lodhjes.

Depilimi: evitoni makinën depiluese si edhe dyllin.

Gjoksi: bëni vazhdimisht masazh duke theksuar thithat. Përdorni krem ose vaj për të rritur elasticitetin e lëkurës.

Duart dhe thonjtë:  përdorni krem për duart. Manikyri duhet të jetë cilësor.

Nëse dëshironi të lyeni thonjtë. Evitoni trajtimet profesionale.

Dhëmbët: higjena e dhëmbëve është shumë e rëndësishme. I lani ata vazhdimisht si edhe përdorni fijet dentare.

Nxirrja: absolutisht nuk duhet të nxiheni me solar. Mund ta bëni këtë duke shkuar në plazh, por kujdes me këmbët pasi mund të theksohen strijat si edhe të shfaqen variçet.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X