Bronkioliti tek bebet, ja si ka ndihmuar Covid 19

0 0

Në vitet e para të jetës, fëmijët në këtë sezon janë më të ndjeshëm ndaj ftohjeve, si për shkak se mbrojtja e tyre imune është ende duke u formuar, gjithashtu edhe për shkak të qëndrimit në ambiente të mbyllura për shumë orë në ditë. Zakonisht, së bashku me gripin dhe të ftohtin, ka edhe një rritje të rasteve të bronkiolitit gjatë kësaj periudhe. Këtë vit, megjithatë, masat anti Covid kanë dhënë një dorë.

Zhdukja e bronkiolitit

Spitali pediatrik Bambino Gesù në Romë raportoi se, duke filluar nga tetori, dhe me një kulm midis janarit dhe shkurtit, pavijonet e spitaleve në të kaluarën ishin plot me fëmijë me vështirësi në frymëmarrje ose me probleme në lidhje me një shfaqje të bronkiolitit. Këtë vit, megjithatë, asnjë test i kryer nga tetori deri më sot në spitalin pediatrik nuk rezultoi pozitiv për virusin e frymëmarrjes. Merita është për shkak të masave anti Covid të miratuara pas pandemisë. Distancimi shoqëror, higjiena e duhur e duarve, përdorimi i maskave, kufizimet e udhëtimit dhe lëvizjes, ndalimet e grumbullimeve, janë të gjitha masa që së bashku kanë kontribuar në një ngadalësim të infeksioneve virale në të mirë edhe të bebeve.

Një infeksion viral

Bronkioliti është një infeksion akut viral që prek rrugët e poshtme të frymëmarrjes, në veçanti bronkiolet, pjesa përfundimtare e rrugëve të frymëmarrjes brenda mushkërive. Prek fëmijët nën një vjeç me prevalencë më të madhe në 6 muajt e parë të jetës. Inflamacioni i bronkioleve shkakton një ngushtim i cili mund të çojë në një reduktim të kalimit të ajrit, me vështirësi në rritje të frymëmarrjes. Paraqitet me gërhitje, fishkëllima dhe është shumë më serioze sesa në episodet e bronkitit pikërisht sepse prek përgjithësisht fëmijët më të vegjël, madje edhe të porsalindurit.

Në shumicën e rasteve, shkaktari i bronkiolitit është virusi syncital i frymëmarrjes (RSV), por viruset e tjerë mund të jenë gjithashtu shkaku. Sëmundja përgjithësisht zgjidhet spontanisht në rreth 12 ditë.

Lexo edhe: Kolla dhe infeksionet e rrugeve te frymemarrjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X