Bronkioliti tek bebet, ja si ka ndihmuar Covid 19

0 0

Në vitet e para të jetës, fëmijët në këtë sezon janë më të ndjeshëm ndaj ftohjeve, si për shkak se mbrojtja e tyre imune është ende duke u formuar, gjithashtu edhe për shkak të qëndrimit në ambiente të mbyllura për shumë orë në ditë. Zakonisht, së bashku me gripin dhe të ftohtin, ka edhe një rritje të rasteve të bronkiolitit gjatë kësaj periudhe. Këtë vit, megjithatë, masat anti Covid kanë dhënë një dorë.

Zhdukja e bronkiolitit

Spitali pediatrik Bambino Gesù në Romë raportoi se, duke filluar nga tetori, dhe me një kulm midis janarit dhe shkurtit, pavijonet e spitaleve në të kaluarën ishin plot me fëmijë me vështirësi në frymëmarrje ose me probleme në lidhje me një shfaqje të bronkiolitit. Këtë vit, megjithatë, asnjë test i kryer nga tetori deri më sot në spitalin pediatrik nuk rezultoi pozitiv për virusin e frymëmarrjes. Merita është për shkak të masave anti Covid të miratuara pas pandemisë. Distancimi shoqëror, higjiena e duhur e duarve, përdorimi i maskave, kufizimet e udhëtimit dhe lëvizjes, ndalimet e grumbullimeve, janë të gjitha masa që së bashku kanë kontribuar në një ngadalësim të infeksioneve virale në të mirë edhe të bebeve.

Një infeksion viral

Bronkioliti është një infeksion akut viral që prek rrugët e poshtme të frymëmarrjes, në veçanti bronkiolet, pjesa përfundimtare e rrugëve të frymëmarrjes brenda mushkërive. Prek fëmijët nën një vjeç me prevalencë më të madhe në 6 muajt e parë të jetës. Inflamacioni i bronkioleve shkakton një ngushtim i cili mund të çojë në një reduktim të kalimit të ajrit, me vështirësi në rritje të frymëmarrjes. Paraqitet me gërhitje, fishkëllima dhe është shumë më serioze sesa në episodet e bronkitit pikërisht sepse prek përgjithësisht fëmijët më të vegjël, madje edhe të porsalindurit.

Në shumicën e rasteve, shkaktari i bronkiolitit është virusi syncital i frymëmarrjes (RSV), por viruset e tjerë mund të jenë gjithashtu shkaku. Sëmundja përgjithësisht zgjidhet spontanisht në rreth 12 ditë.

Lexo edhe: Kolla dhe infeksionet e rrugeve te frymemarrjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

13 arsye pse duhet ta...

A e dini se vaji i bajames, që ju e doni kaq shumë, ka dobi të panumërta për shëndetin tuaj?  Nga flokët tek lëkura, nga zemra te thonjtë, përfitimet e...

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X