Binjakët lindin pak minuta pas termetit, mjekja: Nuk kam fjalë!

0 0

Në mesin e mesazheve ngushëlluese për familjarët e viktimave dhe të plagosurve nga tërmeti i fuqishëm që tronditi vendin sot që në orët e para të mëngjesit, mjekja e njohur ndan një mesazh shprese nga materniteti  ‘Koço Gliozheni’ .

Në llogarinë e saj të Facebook, Anika Dokle pak minuta pas tmerrit të përjetuar nga lëkundjet e tërmetit 6.4 ballë i shkallës Rihter në Shqipëri publikon pamje jete nga dy binjakë të porsalindur në maternitetin në të cilën ajo punon.

“Unë dhe shokët e mi edhe këtë herë në maternitet. Këta bebusha binjakë lindën 20 minuta pas tërmetit. Kjo është simbolika më e mirë e vijimësisë së jetës. Nuk kam më fjalë!” shprehet krahas videos  mjekja Dokle, ndërsa bën me dije se binjakët lindën 20 minuta pas tërmetit.

Është hera e dytë që mjekja, Anika Dokle publikon mesazhe shprese ndërkohë që vendi ndodhet nën terrorin e forcës shkatërruese të termetëve. Dy muaj më parë, Dokle ndau me ndjekësit e saj një video ku dukej ajo së bashku me kolegët duke inkurajuar femrat në prag të lindjes të ruanin qetësinë.

“Ne jemi tërmeti i tretë… Inkurajojmë nënat e reja në një ditë të vështirë si kjo e sotmja.” shkruante ajo.

Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë shkalla Rihter ishte një nga lëkundjet e shumta dhe të përsëritura që përjetoi vendi ynë brenda pak orësh, duke lënë pas një bilanc tragjik prej të paktën 15 viktimave. Epiqendra ishte 10 kilometra nga Durrësi dhe 31 kilometra nga Tirana. Lëkundjet u ndjenë të forta në Tiranë, Lezhë, Fushë-Krujë, Fier por edhe në Kosovë.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jonida Vokshi behet nene per...

Prezantuesja shqiptare, Jonida Vokshi dhe aktori nga Kosova, Besnik Krapi, janë bërë prindër për herë të parë. Këtë e ka bërë të ditur vetë Jonida , e cila ka shpërndarë...

Policia i dhunoi barbarisht djalin,...

Ka disa ngjarje të trishta që mund ta na shenjojnë jetën përgjithmonë, por qëndrimi që mbajmë ndaj tyre, bën diferencën nëse do i lejojmë të na shenjojnë për mirë apo...

Përdorimi i zgjatur i smartfonit...

Përdorimi i shumtë i celularit duket se ka pasoja të rëndësishme në dhimbjen e kokës. Kjo lidhje zbulohet nga një studim indian i botuar në revistën Neurology Clinical Practice. Rezultatet...

Abuzimi me të miturën nga...

Abuzimi seksual me 15-vjeçaren nga roja e shkollës ka marrë gjithë vëmendjen mediatike ditët e fundit. Pedagogia e gazetarisë Iris Luarasi ka reaguar ashpër në emisionin “Open” në Top Channel,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X