Benefitet e te qenit e ndergjegjshme ne momentin e lindjes

0 0

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...
Sipas “The New York Times”, shumë gra shtatzana ankohen në lidhje me dhimbjet fizike që ndiejnë apo do të ndiejnë në momentin e lindjes, dhe sipas tyre aftësia e të qënit e ndërgjegjshme, pra e të pranuarit të gjendjes në të cilën ndodhet, do ta bëjë atë më të aftë të menaxhojë këto dhimbje, ankthin apo depresionin post-partum. Sipas Larisa Duncan, frika ndaj të panjohurës e vështirëson ndjeshëm situatën.
Si u krye studimi?
Në studim u përfshinë 30 gra që ndodheshin në tremujorin e fundit të shtatzanisë, të cilat ju nënshtruan një pyetësori të zhvilluar në fillim, pas përfundimit të kursit dhe pas linjdes. Disa prej tyre kishin frikë nga dhimbjet e lindjes dhe disa të tjera nga depresioni pas lindjes. Sipas ekspertëve, nënat gabojnë duke mos qënë të ndërgjegjshme në lidhje me atë që po ndodh, pra ato nuk fokusohen tek dhimbjet dhe ajo që po ndodh në atë moment, por shqetësohen në lidhje me atë që do të ndodhë më pas.
Ndërgjegjësimi në lidhje me atë që po ndodh do ta bëjë nënën të ketë një frymëmarrje më të rregullt dhe një proces lindje me të shkurtër. Sipas New York Times, lindja do të zgjatet me 47 minuta më tepër tek nënat që shfaqin frikë nga lindja. Në lidhje me këtë do të vijë në ndihmë ndjekja e një kursi parapërgatitor, në të cilin nëna do të fitojë aftësinë e të qënit e vetëdijshme në lidhje me atë që po ndodh dhe atë që duhet të bëjë.
Sipas ekspertëve në momentin e lindjes gruaja duhet të jetë e vetëdijshme se kontraksionet o

nuk zgjasin përgjithmonë, dhe se midis tyre ajo do të ketë kohë të pushojë dhe të qetësohet. Në këtë mënyrë ajo duhet të përpiqet të menaxhojë dhimbjen duke menduar vetëm për të tashmen. Në lidhje me lehtësimin e dhimbjeve do të përdoret shpesh në momentin e lindjes edhe një apo disa kuba akulli, në mënyrë që të perceptohet njëkohësisht edhe një tjetër dhimbje fizike. Gruaja duhet te mundohet te perqendrohet shume tek frymemarrja.
Një lindje më e thjeshtë do të ndihmojë edhe në parandalimin apo lehtësismin e simptomave të depresionit post-partum.

Lexoni dhe: Dhimbjet e lindjes, ja cfare gruaja ndien ne te vertete

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X