loading

Bebet qeshin si shimpaze?

0 0

 

Nuk ka gjë që mund të kënaqë një prind më shumë sesa e qeshura e fëmijës. Megjithatë, e qeshura e foshnjave, tregon një studim i ri, ndryshon nga e qeshura e të rriturve në një mënyrë kyçe: bebet qeshin kur marrin dhe nxjerrin frymën, në një mënyrë që është shumë e ngjashme me primatët jo njerëzorë.

Së bashku me kolegët e saj psikologia Mariska Kret studioi të qeshurat e marra nga 44 foshnja dhe fëmijë në moshën 3 deri në 18 muaj. Regjistrimet janë marrë nga videot në internet në të cilat foshnjat ishin të angazhuara në ndërveprime.

Incizimet pastaj u analizuan nga 102 dëgjues, të rekrutuar nga një popullsi studentore psikologjike, të cilët vlerësuan shkallën e të qeshurave të prodhura në marrjen dhe nxjerrjen e frymës.

Ata zbuluan se foshnjat më të vegjël zakonisht qeshin edhe kur nxirrnin edhe kur merrnin frymë, ashtu si primatët johumanë si shimpanzetë. Te foshnjat më të rritur, të qeshurat u prodhuan kryesisht vetëm në nxjerrjen e frymës, siç është rasti i fëmijëve më të mëdhenj dhe të rriturve.

Studiuesit theksojnë se tranzicioni nuk duket të jetë i lidhur me ndonjë pike të të veçantë zhvillimore. Ata vunë në dukje, megjithatë, se këto rezultate u bazuan në gjykimet e dëgjuesve jo-ekspertë. “Ne aktualisht po kontrollojmë këto rezultate kundër gjykimeve nga fonetistët, të cilët po bëjnë shënime të detajuara për të qeshurat”.

Nuk ka asnjë arsye të vërtetuar përse vetëm njerëzit, midis primatëve, qeshin vetëm kur nxjerrin frymën. Një mundësi është rezultati i kontrollit vokal që njerëzit zhvillojnë kur mësojnë të flasin.

Hulumtuesit aktualisht po shqyrtojnë nëse ka një lidhje mes të qeshurës dhe arsyeve pse qeshin individët, të cilat gjithashtu ndryshojnë me moshën. Te foshnjat, si në primatet jo njerëzore, qeshja ndodh si rezultat i lojës fizike si gudulisja. Te të rriturit, e qeshura mund të lindë nga luajtja fizike, por edhe nga ndërveprimet shoqërore.

Lexo edhe: Pse femija im nuk buzeqesh ende?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rregulla të reja për të...

Nuk duhet të ketë më fëmijë viktima të rrugës: është angazhimi i Spitalit Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe Fondacioni Ania (Shoqata Kombëtare e Kompanive të Sigurimeve). Fëmijët e vegjël...

Epidemia e fruthit në Evropë,...

Lufta kundër vaksinave vazhdon të shkaktojë dëme. Sipas të dhënave zyrtare, në fakt, sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin. Prandaj, në vend që...

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Fjalët e para që fëmija...

Të vegjlit fillojnë të shprehen me tinguj që kur janë rreth tre muajsh. Tingujt e zhurmshëm që bën fëmija në këtë kohë janë shumë të bukura. Më pas kur fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X