loading

Bark i sheshte pas lindjes? 3 hapat qe duhet te ndiqni

0 0

Kjo është pyetja që kalon nëpër mendjen e çdo nëne të re: A do të mundem të ”heq” barkun pas lindjes? Megjithëse gjithçka do të kthehet në normalitet me kalimin e kohës, ne po ju tregojmë 3 hapa që mund t’ju ndihmojnë në uljen e barkut.

  1. Ushqyerja me gji: ky është një proçes që ka shumë benefite për nënën dhe fëmijën e vogël, dhe një prej këtyre benefiteve është dobësimi. Kjo është një mënyrë shumë natyrale për të rrëzuar barkun edhe pse mund të shoqërohet me disa probleme si për shembull: mastiti, ragadet etj.
  2. Ushqyerja në mënyrë të shëndetshme: gabimi që shumë nëna të reja bëjnë shpesh është ushqyerja në mënyrë jo të shëndetshme, gjë e cila kryhet shpesh me preteksin e gjidhënies. Ju duhet të konsumoni shumë fruta dhe perime, të cilat ndihmojnë edhe në proçesin e gjidhënies. Mbani mend se nuk ka rëndësi sasia, por cilësia e ushqimeve.
  3. Kryeni shumë aktivitet fizik: ky është një aktivitet që ndihmon shumë në rënien nga pesha pas lindjes së fëmijës. Sigurisht që kjo duhet bërë në mënyrën e duhur dhe pa e ekzagjeruar. Ndër aktivitetet më të sygjeruara janë: shëtitjet e gjata, pilates dhe kërcimi i barkut (danza del ventre).

Pavarësisht sygjerimeve të mësipërme është shumë e rëndësishme që gjatë muajve të parë pas lindjes të kujdeseni sa më shumë të jetë e mundur për qetësine dhe mirëqënien e të porsalindurit. Buzëqeshja e fëmijës vlen më shumë se barku i sheshtë!

Artikuj te ngjashem: Barku pas lindjes, pse ndryshon dhe si ta tonifikojme

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ilaçi i ri kundër migrenës,...

I miratuar nga Agjencia Europiane e Ilaçeve (EMA), një ilaç i ri së shpejti do të do të dalë në treg, në gjendje të reduktojë  ndjeshëm, deri në gjysmën e...

Mitet e pavërteta për qëndrimin...

Ka nga ata që besojnë se një kapelë dhe rrobat janë të mjaftueshme për të mbrojtur fëmijët nga dielli. Të tjerë besojnë se zgjat dhjetë minuta për të prodhuar vitaminën...

Rregullat që duhen ndjekur nëse...

Biçikleta është një mjet i përshtatshëm dhe i përballueshëm për transport. Megjithatë, është e rëndësishme të ndiqni disa rregulla të thjeshta për të shmangur dëmtimet. Më poshtë keni disa nga...

Qëndrimi ulur përpara televizorit pasi...

Herën tjetër kur të jeni gati për tu ulur në divan për një shfaqje televizive, mendohuni dy herë : kjo gjë mund t'ju kushtojë jetën. Megjithëse qëndrimi ulur për një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X