Bamirësia nuk të varfëron!

0 0

Javët e fundit, deri ditën e djeshme, kanë qenë të mbushura me shkëlqimin e dritave, magjinë e dhuratave, zbukurimeve e gjithçka tjetër që do tradita e ndërrimit të viteve. Por, është shumë e rëndësishme që gjithë ky shkëlqim, të mos na i zbehë sytë për të parë se ka edhe drita që qëndrojnë fikur, që presin pak shpresë për t’i ndezur që të ndriçojnë edhe ato më fort.

Në një kohë kur fëmijët tanë qëndronin pranë zjarrit, shprehnin dëshira për babagjyshin, mendonin si do visheshin e zbukuroheshin për festa, kishte (dhe ka akoma) fëmijë të tjerë, të cilët nuk kishin as ngrohje, as veshje, as ushqim në pjatë e aq më pak lodra.

Ajo që ra në sy këtë fundvit dhe që është për t’u përshëndetur, është fakti se pati shumë ndërgjegjësim, angazhim nga persona publikë dhe jo vetëm për të qenë sado pak në ndihmë të fëmijëve që nuk i kishin mundësitë të festonin me lodra e dhurata, dhe nganjëherë as me ushqim në tryezë.

Shumë persona të ekranit, por edhe njerëz të thjeshtë ndërmorrën nisma për të blerë lodra, rroba, për të dërguar një pjesë të sendeve të tyre personale apo të fmëiëjve të tyre, apo një pajtë ushqim, tek ata që ishin më të pamundur.

Shkëlqimi i syve të atyre vogëlushëve kur morën dhuratat, kur ndjenë dashurinë e njerëzve që i kishin kujtuar dhe nuk i kishin lënë në baltë, kishte aftësinë të konkurronte shkëlqimi ne gjithë dritave dhe pemëve të festave, sepse ai shkëlqim buronte nga zemra. Fare pak, një pako e thjeshtë mjaftoi për t’i gëzuar ata fëmijë, apo ata prindër që në ditë feste patën mundësinë të shtronin tavolinën e të bënin “Gëzuar”. Nuk thonë kot se bamirësia nuk të varfëron, përkundrazi të pasuron shpirtin me gëzimin e atij që ndihmon.

Ndaj, nisma të tilla vlejnë për t’u përshëndetur dhe mbi të gjitha për t’u inkurajuar të vazhdojnë gjithmonë, jo vetëm në kohë festash. Të gjithë bashkë, ne mundemi!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X