loading

Bajame te karamelizuara

0 0

Perberesit
– 100 gr bajame te pjekura
– 100 gr sheqer
– 80 ml uje
Pergatitja
Ne nje tigan te thelle hidhni sheqerin, bajamet e pjekura dhe ne fund shtoni ujin. Vendoseni tiganin ne zjarr te ngadalte dhe trazoheni shpesh derisa te tretet sheqeri. Pasi ka avulluar i gjithe uji, largoheni tiganin nga zjarri dhe vazhdoni te trazoni bajamet edhe per disa minuta. Sheqeri duhet te kristalizohet dhe te marre ngjyre te bardhe. Pasi este kristalizuar i gjithe sheqeri vendoseni perseri tiganin ne zjarr. Sheqeri do te filloje te shkrije perseri duke marre ngjyre kafe dhe do te ngjitet pas bajameve. Pasi procesi ka perfunduar i vendosni bajamet ne tasa te vegjel prej letre ose kaushe derisa te thahen, me pas i servirni ato te ftohta.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përfitimet shëndetësore të mangos për...

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

E paskemi ditur gabim? Lëkurat...

Bananet janë jashtëzakonisht të mira për ju. Jo vetëm që janë të mbushura me 12% të dozës tuaj të rekomanduar ditore të kaliumit dhe 20% të vitaminave C dhe B6,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X