Babai, nena e re dhe depresioni post-partum

0 0

Mbështetja e babait mund të jetë jetike për të luftuar pasojat negative që depresioni pas lindjes mund të shkaktojë tek nëna. Sipas disa studimeve, nëna do të përjetojë më pak simptomat e depresionit nëse babait do të kujdeset për fëmijën dhe ky kujdes do të ketë efekt tepër pozitiv tek nëna dhe tek fëmija gjithashtu, kjo pasi edhe pse është i porsalindur ai e ndien të gjithë emocionin që përjeton nëna.

Sipas disa studimeve…

Studimi më i rëndësishëm është kryer nga Ruth Feldman, mjeke pranë Universitetit “Ban llan” në Izrael dhe më pas është publikuar në portalin “Fatherly”. Nga ky studim ka dalë përfundimi se babai ka një rol shumë të rëndësishëm në lehtësimin e simptomave të dëpresionit të nënës, zhvillimin social-emocional të fëmijës si edhe ndërveprimin e familjes. Këta ekspertë theksuan se nënat e stresuara ishin shumë të ndjeshme dhe kjo do të ndikonte edhe tek fëmija si edhe tek babai gjithashtu. Është e rëndësishme që në momentin që nëna do të ndihej e stresuar, babai të sillej tepër butë me nënën dhe do të tregonte një ndjeshmëri të lartë ndaj saj, kështu fëmija do të ndiente një ndryshim në atmosferën familjare, do të sillej në mënyrë më të qetë edhe pse nëna do të ishte në depresion. Në këtë moment ata aktivizojnë disa mekanizma të cilët e përshtasin organizmin e tij me ankthin dhe stresin e nënës, edhe pse sjellja e saj do të jetë tepër e ashpër. Sipas Feldman, ndërhyrja e babait do të ishte kritike në këtë moment, dhe ai duhet të përpiqet me të gjitha mënyrat të jetë i ndjeshëm


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X