Babai im më ka lënduar shumë, por nuk do ta lejoj të bëjë të njëjtën gjë me vajzën time

Çfarë lloj babai është ai që ka këtë egërsi me fëmijët dhe nipërit e mbesat e tij?
0 0

Ai nuk do të ndryshojë, por unë mundem.

Unë jam shtatë vjeçe, 18 muaj më e madhe se motra ime. Ne qëndrojmë te babai ynë çdo natë. Kjo ishte marrëveshja që prindërit e mi bënë gjatë divorcit.

“Vajza! A jeni gati për shtrat?” thërret babai im.

Është e mërkurë, një natë shkollore. Kjo është rutina jonë e gjumit.

Motra ime dhe unë garojmë poshtë sallës së errët drejt dhomës së gjumit të tij. Ai është shtrirë në shpinë në mes të shtratit të tij të madh.

“Gati për Pinchy Inchy?”

Unë kurrë nuk jam e gatshme për këtë lojë, por e mbaj fort dorën e motrës time dhe e tërheq atë në dhomën e tij. Era e gojës së tij të larë bën që hunda ime të mprehet. Fryma ime është bllokuar në një vend të errët. Ne bërtasim ndërsa garojmë rreth shtratit të tij.

Sytë e mi takohen me të tijët, dhe unë shoh emocionin e tij. Ai e do këtë ndeshje që bëri për ne para gjumit; ne e luajmë atë tre netë në javë kur jemi këtu. Unë dua më shumë se çdo gjë të kthehem në dhomën time dhe të ngjitem në krevatin tim të lartë, ku jam e sigurt.

Por gjithashtu dua që ai të më dojë mua.

Dora e tij e rrëmbyer më merr përsëri. “Babi! Kjo është shumë e vështirë!” Lutem unë.

Ai nuk është lloji i njeriut që buzëqesh. Është edhe më e rrallë ta dëgjosh atë duke qeshur. Por kur ai më heq mua, e qeshura e tij mbush çdo cep të dhomës së tij.

Mos qaj! Unë grindem ndërsa ai shkon përsëri pas motrës sime. Unë duhet të jem me të. Unë duhet ta largoj atë prej tij. Ajo ulërin. Lotët mblidhen në sytë e saj. Ajo gjithmonë qan.

“Në rregull, kjo është e mjaftueshme,” Babi i jep fund lojës. “Në shtrat!”

Më shumë se dhjetë vjet më vonë, unë jam në gjysmë të rrugës në semestrin tim të parë në kolegj kur babai im më ndjek 600 milje në shkollë. Kjo nuk është për një vizitë.

Në dhomën e tij të hotelit, ai më thotë se po zhvendoset nga San Francisko në Portland për biznes. Ai tashmë vuri një ofertë në një shtëpi afër fjetjes time.

“Unë nuk e kuptoj, babi.”

Cili baba do të ndiqte vajzën e tij në kolegj? Një baba që e do vajzën e tij me kushtet e tij.

Ai më thotë që kjo nuk është e përhershme. Unë shikoj mbi supin e tij në shtratin masiv në dhomën e tij të hotelit. Ai është akoma aq i vetëdijshëm se si veprimet e tij më lëndojnë. Unë dua më shumë se gjithçka që ai të më dojë mua. Por unë gjithashtu dua hapësirë. I lutem që të ndryshojë mendje.

“Të lutem, babi. Mos e bëj këtë ”.

“U bë.”

Mos u bëj e keqe, i them vetes. Ai po paguan shkollimin tënd. Ti duhet të jesh mirënjohëse.

Kur i bindem, kjo i pëlqen. Më pëlqen ta bëj atë të lumtur. Ai duket aq i vetmuar, edhe nëse ka një të dashur të rastit. Nëna ime u rimartua. Ai kurrë nuk e bëri. Prapëseprapë, tërbimi im zhurmon si një tenxhere e vogël me ujë të valuar në sobë. Tenxherja po digjet.

Gjatë pushimit tim të dimrit, nuk mund të fle. Dua të shpëtoj, por ku të shkoj? I paketoj çantat dhe hipi në një autobus për në Meksikë me të dashurin tim. Unë gjej një punë që jep mësim në anglisht në një shkollë ku nuk ka nevojë për grada. Unë i them vetes që do të kthehem në shkollë në vjeshtë.

Unë nuk jam në gjendje të ngrihem para babait tim, por mund të dal nga ajo dhomë.

Mund të vrapoj nga duart e tij grabitqare. Ai nuk mund të më ndjekë përtej kufirit.

Sot, unë jam nëna e dy vajzave. Unë ende dua kaq shumë ta kënaq babanë tim. E ftoj për darkë çdo të mërkurë në mbrëmje. Kjo vazhdon me vite. Vizita e tij në mes të javës bie në të njëjtën natë që kam qëndruar me të duke u rritur.

Kur i shërbej patatet e pjekura me të gjitha rregullimet, shpresoj që ai të pëlqejë. Ai bie në sy. Vajza ime e vogël nuk e mbaron. Ai kap gjysmën e një patateje nga pjata e saj. Ai është më i brishtë tani. Flet për vajzën time të madhe dhe premton se do t’i paguajë kolegjin, por nëse shkon atje ku do ai.

Padurimi në sytë e tij është kaq i njohur për mua. Ti je një e rritur tani, i them vetes. E ardhmja e vajzës time varet nga ajo, jo ai. Por unë po strukem në qoshe; ai është duke pritur për një përgjigje.

Unë e kam sabotuar veten për pjesën më të madhe të jetës time në marrëdhëniet e mia me babanë tim, por nuk mund ta lejoj atë të sabotojë vajzën time.

Ai nuk do të ndryshojë, por unë mundem.

“Jo, babi,” i them unë,”nuk është zgjedhja jote. Është e saja.”

Ai irritohet. Në shtëpi, ai më dërgon një email duke më thënë se po punëson një avokat për të ngritur një proces gjyqësor. “Të drejtat e gjyshit”, thotë ai. Mundohem të bëj ndryshime sepse ende dua dashurinë e tij.

Unë shkoj të takoj një terapist me të. Këtu i thashë për herë të parë në jetën time babait tim se sjellja e tij është e dëmshme dhe e papranueshme. Ai nuk kërkon falje. Ai bën të kundërtën.

“Ti ishe vajza ime,” thotë ai. “Por jo më. Hidhërimi yt do të krijojë një vdekje të hershme për ty. ”

Ai nuk mund të më kapë më fizikisht, por mund të përpiqet të më kapë me fjalët e tij.

Çfarë lloj babai është ai që ka këtë egërsi me fëmijët dhe nipërit e mbesat e tij?

Nuk mund ta mbroja veten si një vajzë e vogël, por mund t’i mbroj vajzat e mia.

Kjo ndodhi tre vjet më parë. Më janë dashur me dekada për të ndaluar inkuadrimin rreth tij, por sot e di të vërtetën. Një baba nuk duhet të dëmtojë vajzën e tij. Dhe një vajzë nuk duhet të zgjedhë kurrë ndërmjet të ndjerit e sigurt me babanë e saj ose të ndjerit e dashur. Duart e tij grabitqare nuk mund të më marrin më.

Lexo edhe: Nese beheni prinder te fiksuar nuk do te rrisni femije te shendetshem!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X