Autizmi dhe skizofrenia, mbrojtja fillon që në barkun e nënës

0 0

Çrregullimet e zhvillimit neurologjik, të tilla si autizmi dhe skizofrenia, si dhe hiperaktiviteti i deficitit të vëmendjes, prekin më shumë meshkujt. Sipas një studimi nga Shkolla e Mjekësisë të Universitetit të Maryland (SHBA), kjo mbrojtje nga ana e femrave, fillon që në barkun e nënës dhe udhëhiqet nga një molekulë që ka fetusi femër, e cila prodhon një rezistencë të rritur ndaj stresit të nënës, duke vepruar si një mburojë edhe për probleme të ardhshme neurologjike.

Sëmundjet neurologjike

Autizmi është një çrregullim neuro-zhvillimor që manifestohet në vitet e para të jetës me sjellje të përsëritura dhe një dëmtim të rëndë të ndërveprimit shoqëror dhe komunikimit verbal dhe jo-verbal. Megjithëse shkaqet rrënjësore ende nuk njihen plotësisht, hulumtimi sugjeron që faktorët gjenetikë dhe metabolikë mund të pengojnë maturimin fiziologjik të neuroneve dhe qarqeve funksionale.

Skizofrenia, nga ana tjetër, është një sëmundje mendore që mund të shfaqet rreth moshës 15 dhe 35 vjeç, me simptoma të ndërlikuara, të cilat mund të kenë efekte shkatërruese për vetë personin dhe ata që ka pranë.

Studimi në laborator

Për të kuptuar më mirë bazën molekulare për këtë pabarazi mes meshkujve dhe femrave, studiuesit u përqëndruan në gjenin OGT i cili luan një rol kyç në shëndetin e placentës dhe kontrollon transkriptimin e markerit epigenomik H3K27me3.

Nivelet e larta të këtij treguesi në placentën femërore prodhojnë rezistencë ndaj stresit të përjetuar nga nëna. Kjo lejon femrat të jenë më rezistente ndaj stresit të nënës sesa meshkujt. OGT dhe H3K27me3 në placentë janë vendimtare për mbrojtjen e fetusit ndaj shumë faktorëve në shtatzani, që më pas kanë ndikim në vazhdim gjatë jetës. Gjeni OGT është në kromozomin X dhe duket se siguron një nivel mbrojtjeje për fetusin femëror.

A e dini këtë?

Nga diabeti tek artriti, hulumtuesit kanë filluar prej kohësh të kuptojnë se seksi luan një rol kyç në rrezikun e sëmundjes dhe kjo bazohet në mjekësinë gjinore.

Lexo edhe: Shenjat e para te autizmit, qe kur femija eshte 6 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X