Aurela Gaçe duke i mësuar “gjuhën e nënës” vajzës së vogël/ VIDEO

0 0

Është e pamundur që sa herë përmendet Vlora apo vlonjatët të mos na shkojë mendja tek deti, flamuri, ullinjtë, portokallet e disa pika karakteristike të qytetit tonë bregetar. Është gjithashtu e pamundur të mos na vijë në mendje “gjoksi gropë” i vlonjatëve apo shprehjet e famshme “o njësh”, “o figurë”, “o i paparë” etj.

Këngëtarja Aurela Gaçe është një nga figurat më përfaqësuese të artit e kulturës vlonjate, por gjithashtu e dialektologjizmave, që me humor nuk lë pa i përmendur edhe në intervista.

Ajo po kujdeset që rrënjët vlonjate t’i trashëgojë edhe tek vajza e saj e vogël, e cila është vetëm 3 vjeçe.

Në një video të postuar në Instagramin e saj, të titulluar “Po mësojmë gjuhën e nënës”, Aurela dëgjohet në bashkëbisedim me vogëlushen, teksa i mëson fjalët “o njësh”, “o figurë”, “o e paparë” etj, ndërsa Abigail përsërit në mënyrë të përkryer pas saj.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lajm i trishtuar për aktoren...

Lajm i trishtuar për aktoren e mirënjohur të humorit në Shqipëri, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit e saj këto emocione trishtimi: Të dy...

Dafina Zeqiri dhuron paratë e...

Në këtë prag fundviti, këngëtarja Dafina Zeqiri ka mbajtur një premtim të bërë kohë më parë. Të gjitha paratë e fituara nga shitja e albumit të saj, "Dafinë Moj", kanë...

I mallkojnë fëmijët në Instagram,...

Gjuha e urrejtjes, sidomos në rrjetet sociale, përhapet me një shpejtësi e lehtësi të jashtëzakonshme. Kushdo, pas një tastiere apo ekrani të një pajisjeje inteligjente, mund të shprehë mendimi ne...

Marina dhe Getoari prindër për...

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë bërë prindër për herë të parë. Ditën e djeshme, moderatorja solli në jetë vogëlushen Marget. Emri i saj është bashkim i gërmave të para...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X