Atonia e uterusit, cfare eshte dhe si ta dallojmë

0 0

Atonia e uterusit shfaqet në momentin kur muret e uterusit nuk kontraktohet pas lindjes së fëmijës. Cilat janë rreziqet?
Atonia e uterusit
Atonia e uterusit është një patologji e cila konsiston në humbjen e tonit të muskujve të uterusit gjë e cila shkakton pamundësi të kontraktimit të uterusit pas lindjes. Bëhet fjalë për një patologji serioze dhe të rëndë që mund të shkaktojë probleme gjatë lindjes si edhe të rrisë rrezikun për shfaqjen e hemorragjisë pas lindjes.
Menjëherë pas lindjes mjekët marrin masa për të parandaluar atoninë. Përdorimi i medikamenteve që favorizojnë kontraksionet e uterusit është shumë i rëndësishëm për të parandaluar hemorragjinë pas lindjes.
Hemorragjia
Mund të jetë:
Primare: verifikohet gjatë 24 oreëve të para pas lindjes.
Sekondare: verifikohet në një moment të dytë, pra pasi kanë kaluar 24 orë nga lindja.
Cilat janë shkaqet?
Shkaqet që e shkaktojnë një patologji të tillë janë të shumta. Ajo mund të jetë: një infeksion viral, një lindje e tej zgjatur, shtatëzani me binjakë sepse uterusi ka “duruar” peshë shumë të madhe dhe është dobësuar etj. Atonia e uterusit është dicka e vështirë të parashikohet dhe pë këtë është shumë e rëndësishme të bëhet vlerësimi i përdorimit të medikamenteve që do të parandalojnë diçka të tillë. Atonia e uterusit në raste të rralla mund të shfaqet edhe në lindjet me operacion cezarian.
Si bëhet ndërhyrja në këtë rast?
Me anën e medikamenteve dhe në rastet me ekstreme me anën e ndërhyrjes kirurgjikale.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X