Astma gjatë shtatzënisë: mund të mjekohet (dhe duhet të mjekohet). Ja se si

Astma e patrajtuar në shtatzëni mund të çojë në lindje të parakohshme, peshë të ulët së fëmijës pas lindjes dhe brishtësi më të madhe të të porsalindurit.
0 0

Ndërsa deri kohët e fundit tendenca ishte që nënës shtatzënë të mos i jepej asnjë ilaç për astmën me frikën se mund të ndikonte tek fëmija, studimet më të fundit tregojnë se mbajtja nën kontroll e astmës është thelbësore për të zvogëluar probleme të ndryshme tek fetusi që lidhen me vështirësi të sistemit të frymëmarrjes së nënës.

Nëse simptomat përkeqësohen

Siç shpjegon Francesca Giovannelli, specialiste e pneumologjisë në Itali, “në 90% të rasteve simptomat e astmës në shtatzani mbeten të njëjta ose, në disa raste, përmirësohen. Megjithatë, në 10% të mbetur, situata përkeqësohet, veçanërisht në tremujorin e dytë dhe të tretë”.

Terapia

Sidomos nëse gjatë shtatzanisë simptomat e astmës përkeqësohen “ndërhyrja ka një rëndësi thelbësore pasi astma e patrajtuar në shtatzëni mund të çojë në pasoja të ndryshme duke përfshirë lindjen e parakohshme, peshën e ulët të fëmijës pas lindjes, brishtësi më të madhe dhe mungesën e oksigjenit”, shpjegon studiuesja. Me cilat ilaçe? “Strategjia sot – përfundon Giovannelli- është që të jepen beclomethasone dhe fluticasone (ilaçe anti-inflamatore) në bashkëpunim me bronchodilators për një periudhë afatgjatë”.

Lexo edhe: Mitet për astmën që mund t’ju bëjnë keqPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Si të përballoni dhimbjen e...

Një dhimbje therëse dhe goditëse që vjen nga fundshpina në këmbë mund të ndihet herë pas here. Por nga se shkaktohet ajo? Ka mundësi që kjo dhimbje të jetë dhimbja...

Zemërimi gjatë shtatzanisë – Efektet...

Megjithëse është krejtësisht normale të ndjeheni të zemëruar dhe të irrituar ndonjëherë gjatë shtatzanisë, zemërimi i vazhdueshëm mund të ketë pasoja të caktuara. Lidhja nënë-bebe është e tillë që bebi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X