loading

Askush nuk jua ka thënë. Këto janë përfitimet e shkëlqyera nëse keni fëmijë me diferencë të madhe moshe.

Do ta filloj këtë artikull me një rrëfim modest. Kur u bëmë prindër me fëmijën tonë të parë (10 vite më parë) ne sapo ishim martuar.
0 0

Ende të parritur mirë ne kishim bërë një hap të madh dhe kishim marrë përgjegjësi të mëdha në jetë.

Lajmi se do të kishim përsëri një fëmijë më frikësoi disi por tani 5 muaj pasi jam bërë nënë, e kuptoj se sa gëzim i veçantë është të jesh nënë e fëmijëve që kanë diferencë të madhe moshe.

Më poshtë ju tregoj disa fakte për këtë që mbase nuk i dinit.

 1.Do të keni mjaftueshëm kohë për të shijuar mëmësinë.

Meqënëse fëmija juaj do të jetë tashmë i madh dhe i pavarur, ka më pak gjëra për të cilat duhet të shqetësoheni. Fëmija juaj i madh mund të lahet vetë, të ushqehet vetë dhe madje të paketojë çantën e tij të shkollës pa pasur nevojë të vraponi pas tij. Kjo ju jep më shumë kohë për t’u përqëndruar tek i vogli dhe për të pasur ca kohë edhe për veten tuaj! Në fund të fundit, kjo mund të jetë hera juaj e fundit që bëheni prindër dhe ju dëshironi ta jetoni atë plotësisht!

  1. Nuk do të ketë rivalitet mes fëmijëve

Fëmija juaj i madh mund të jetë akoma i dashuruar me lodrat e tij dhe sendet e tjera, por do të ketë më pak zënka mbi kanalet vizatimore, lodrat dhe karamelet! Ju nuk do të gjendeni duke ulëritur dhe bërtitur në përpjekje për t’i ndarë këto gjëra. Të dy do të kenë gjëra të veçanta dhe rrallë do t’i shihni të zihen për gjërat e njëri-tjetrit.

  1. Duart e vogla të të rriturit do të jenë një ndihmë e madhe për ju.

Të jesh një nënë e re do të thotë të ndryshosh shpesh pelenat apo edhe të ushqesh fëmijën për një kohë të gjatë. Por mund të merrni frymë lirisht kur të shihni fëmijën tuaj më të rritur duke ju ndihmuar, qoftë duke ju marrë një pelenë apo duke e tundur bebin për në gjumë. Ndihma nga i vogli juaj do të shijojë shumë.

  1. Lidhja e fortë dhe e thellë

Nëse fëmijët kanë diferencë të madhe moshe mes tyre do zhvillohet një lidhje shumë më e madhe dashurie dhe dhembshurie. Fëmija më i madh fiton respekt dhe besim ndërsa i vogli merr një kujdes të madh dhe mbrojtje. Do të befasoheni kur të shihni se si fëmija i madh do t’i mësojë të voglit të ushqehet apo të jetë i durueshëm, ose kur t’i lexojë tregime. Të dy do të përfitojnë jashtëzakonisht nga ky ritual dhe kjo do të forcojë marrëdhënien e tyre. Gëzimi juaj nuk do të ketë kufij kur të shihni fëmijën tuaj më të madh duke marrë rolin e një prindi.

  1. Do të ndiheni shumë më të rinj edhe një herë

Thuhet se kurrë nuk je aq i moshuar sa për të mos parë një film të Disney. Por të bëhesh prind do të thotë që për vite të tëra do të shohësh filma vizatimorë. Dhe bashkë me këto do të shikoni edhe njëherë këmbët e vockla që mësojnë të ecin por kësaj here do të keni më shumë përvojë dhe më pak gjëra për t’u shqetësuar!

Lexo edhe: 10 përfitimet e fëmijëve me diferencë të vogël moshe


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Studimi: Mos kini frikë kur...

Mirëpo është krejtësisht normale që të sapolindurit t’i zerë shpesh lemza dhe shkencëtarët dyshojnë se foshnjat e bëjnë këtë për të mësuar se si të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre. Kur...

Çfarë duhet të keni parasysh...

Në disa kultura, grave u kërkohet të qëndrojnë brenda shtëpisë për të paktën një muaj para se të mund të nxjerrin fëmijët e tyre jashtë. Dhe disa mjekë mund t'ju...

Dhëmbët me njolla: sëmundje e...

Shkaqet për këtë problem janë antibiotikët dhe mungesa e vitaminës D. Për këtë arsye dhëmbët me njolla janë përhapur në të gjithë botën, veçanërisht tek fëmijët, me një mesatare prej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X