Bollguri per bebet, vlerat ushqyese si edhe nje recete e sugjeruar nga Holle

0 0

Bollguri mund të fillohet që në momentin kur bebi ka mbushur 6 muajsh dhe është një alternativë tjetër për fillimin e ushqyerjes së bebes, gjithmonë pasi të jeni konsultuar me pediatrin për periudhën ideale të fillimit të ushqimeve të ngurta. Ndryshe nga mielli orizit bollguri nuk shkakton probleme me konstipacionin tek bebi, ndaj shumë nëna zgjedhin bollgurin si alternativën më të mirë për fillimin e ushqyerjes së fëmijës.

Përfitimet nga konsumimi i bollgurit!

Bollguri është i pasur me fibra, kalçium, proteina madje edhe vitaminë B, ndaj Holle Organic Fruit Porridge Banana- Semolina ofron, tani më edhe në tregun shqiptar, një produkt me përbërës kryesor bollgurin, i cili u mundëson një recetë apo përgatitje të thjeshtë, cilësi por sigurisht edhe një dietë sa më të shumëllojshme apo të pasur të bebit. Bollguri Holle prodhohet vetëm nga një varietet i caktuar drithi dhe në përbërje ka gluten por jo qumësht.

Ai përmban:

Vitaminat

  • Vitaminë B1;
  • Vitaminë B2;
  • Folate;
  • Përmban dhe disa vitamina të tjera në sasi të vogla.

Mineralet

  • Kalium;
  • Fosfor;
  • Magnez;
  • Kalcium;
  • Sodium;
  • Hekur.

bollgur
Përgatitja e bollgurit Holle

Përgatisim paraprakisht 150-170 ml qumësht formulë dhe e lëmë të ftohet pak, dhë pas kësaj shtojmë afërsisht 4-5 lugë pluhur bollgur Holle të marrë nga kutia.
Për më shumë infromacion rreth këtyre produkteve mund të kontaktoni në Instagramin e Holle Baby Albania dhe bioswiss.al  por edhe në Facebook Holle Baby Albania.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X