Arsyeja përse kjo nënë e lan djalin me qumësht gjiri/ FOTO

Nje fotografe kur u punësua nga një nënë për të ndihmuar në festimin e ditëlindjes së parë të djalit të saj dhe arritjen e ushqyerjes me gji për një vit të plotë Ruby vendosi ta ideojë gjithçka në lidhje me qumështin e gjirit.
0 2

Për shkak se ushqyerja me gji është një proces natyror, disa njerëz supozojnë se duhet të jetë e lehtë. Por nuk është gjithmonë kështu. Ushqyerja me gji e suksesshme zakonisht kërkon durim dhe shumë mësim.

Fotografja Tara Ruby e kupton këtë. Kështu që kur u punësua nga një nënë për të ndihmuar në festimin e ditëlindjes së parë të djalit të saj dhe arritjen e ushqyerjes me gji për një vit të plotë Ruby vendosi ta ideojë gjithçka në lidhje me qumështin e gjirit.

“Connor është një vjeç,” shkroi Ruby në një postim në Facebook duke ndarë dy nga imazhet. “Dymbëdhjetë muaj ushqyerje me gji, 12 muaj që nëna e tij kishte detyrë aktive dhe muaj e muaj pompimi. Pra, si e festojmë këtë? Tortë me qumësht gjiri dhe dush me qumësht! ”

Torta është bërë në mënyrë të shkëlqyeshme që të duket si një palë gjinj dhe në sfond janë kavanozë të mbushur me qumështin e gjirit të nënës.

Në imazhin e dytë është larja e Connor në një vaskë të mbushur me qumështin e gjirit të nënës.

Fotografia është befasuese. Por gjithashtu, le të jemi të sinqertë: Kushdo që ushqen fëmijën me gji e di se nevojtet shumë sakrificë e mund për të mbushur atë vaskë. “Çdo shishe përmbante qumështin e gjirit,” shpjegoi ajo në shkrimin mbi foto. Dhe larja e tij në fund ishte me qumështin e nënës.

Ruby njihet për fotografimin e pamjeve mahnitëse që shpesh bëhen virale.

Vitet e fundit a pasur një tendencë për të normalizuar ushqyerjen me gji. Edhe pse ka shtete që e mbrojnë me ligj ushqyerjen me gji në publik, ende shumë gra marrin komente negative dhe poshtëruese, kur e vetmja gjë që ato përpiqen të bëjnë është të ushqejnë fëmijën e tyre. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon ushqyerjen me gji ekskluzivisht derisa foshnja të jetë së paku 6 muajsh dhe pastaj gradualisht të shtoni ushqime të ngurta ndërsa vazhdoni ta ushqeni me gji derisa fëmija të jetë një vjeç ose edhe më i madhe.

Pra, çdo gjë që mund të bëjmë për ta bërë ushqyerjen me gji më të lehtë dhe më të pranueshme është një gjë me të vërtetë e mirë.

Lexo edhe: Ushqyerja me gji ndihmon nënën të humbasë peshë  1. Pergrate

    […] Arsyeja përse kjo nënë e lan djalin me qumësht gjiri/ FOTOhttps://www.pernenat.al/arsyeja-perse-kjo-nene-e-lan-djalin-me-qumesht-gjiri-foto/ […]

  2. Arsyeja përse kjo nënë e lan djalin me qumësht gjiri/ FOTO – Pergrate

    […] Arsyeja përse kjo nënë e lan djalin me qumësht gjiri/ FOTO […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

A mund të ha karcof...

Karcofi dhe ushqyerja me gji Nënat që ushqejnë fëmijët me gji duhet të hanë mirë sepse duhet të plotësojnë kaloritë e humbura gjatë ushqyerjes me gji, dhe t’i japin fëmijës...

Qumështi i nënës, një antibiotik...

Një substancë antibiotike (glicerina monolaurate, GML) është identifikuar në qumështin e gjirit në gjendje të mbrojë fëmijën nga baktere të caktuara dhe të afta për të promovuar rritjen e mikroorganizmave...

Rrëfëhet nëna: Ja pse ndalova...

Ushqyerja me gji është provuar prej kohësh si mënyra më e mirë për të ushqyer të porsalindurin. Por, ndonjëherë thjesht nuk është e mundur për nënat dhe nuk është rruga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X