Arsyeja përse kjo nënë e lan djalin me qumësht gjiri/ FOTO

Nje fotografe kur u punësua nga një nënë për të ndihmuar në festimin e ditëlindjes së parë të djalit të saj dhe arritjen e ushqyerjes me gji për një vit të plotë Ruby vendosi ta ideojë gjithçka në lidhje me qumështin e gjirit.
0 2

Për shkak se ushqyerja me gji është një proces natyror, disa njerëz supozojnë se duhet të jetë e lehtë. Por nuk është gjithmonë kështu. Ushqyerja me gji e suksesshme zakonisht kërkon durim dhe shumë mësim.

Fotografja Tara Ruby e kupton këtë. Kështu që kur u punësua nga një nënë për të ndihmuar në festimin e ditëlindjes së parë të djalit të saj dhe arritjen e ushqyerjes me gji për një vit të plotë Ruby vendosi ta ideojë gjithçka në lidhje me qumështin e gjirit.

“Connor është një vjeç,” shkroi Ruby në një postim në Facebook duke ndarë dy nga imazhet. “Dymbëdhjetë muaj ushqyerje me gji, 12 muaj që nëna e tij kishte detyrë aktive dhe muaj e muaj pompimi. Pra, si e festojmë këtë? Tortë me qumësht gjiri dhe dush me qumësht! ”

Torta është bërë në mënyrë të shkëlqyeshme që të duket si një palë gjinj dhe në sfond janë kavanozë të mbushur me qumështin e gjirit të nënës.

Në imazhin e dytë është larja e Connor në një vaskë të mbushur me qumështin e gjirit të nënës.

Fotografia është befasuese. Por gjithashtu, le të jemi të sinqertë: Kushdo që ushqen fëmijën me gji e di se nevojtet shumë sakrificë e mund për të mbushur atë vaskë. “Çdo shishe përmbante qumështin e gjirit,” shpjegoi ajo në shkrimin mbi foto. Dhe larja e tij në fund ishte me qumështin e nënës.

Ruby njihet për fotografimin e pamjeve mahnitëse që shpesh bëhen virale.

Vitet e fundit a pasur një tendencë për të normalizuar ushqyerjen me gji. Edhe pse ka shtete që e mbrojnë me ligj ushqyerjen me gji në publik, ende shumë gra marrin komente negative dhe poshtëruese, kur e vetmja gjë që ato përpiqen të bëjnë është të ushqejnë fëmijën e tyre. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon ushqyerjen me gji ekskluzivisht derisa foshnja të jetë së paku 6 muajsh dhe pastaj gradualisht të shtoni ushqime të ngurta ndërsa vazhdoni ta ushqeni me gji derisa fëmija të jetë një vjeç ose edhe më i madhe.

Pra, çdo gjë që mund të bëjmë për ta bërë ushqyerjen me gji më të lehtë dhe më të pranueshme është një gjë me të vërtetë e mirë.

Lexo edhe: Ushqyerja me gji ndihmon nënën të humbasë peshë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X