Arseniku i pranishëm në oriz, a duhet t’ua japim bebeve?

0 0

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit.

Një studim i kryer së fundmi zbulon se 95 përqind e ushqimeve të testuara për fëmijë përmbajnë kimikate toksike që ulin shkallën e inteligjencës së foshnjave.

Studimi, i porositur nga Healthy Babies Bright Futures (HBBF), tregon se nga 168 ushqime për fëmijë nga prodhuesit kryesorë në Sh.B.A, 95 përqind përmbanin plumb, 73 përqind përmbanin arsenik, 75 përqind kadmium dhe 32 përqind përmbanin mërkur.

Ndikimet negative të këtyre kimikateve në trurin e të vegjëlve përkeqësohen me ekspozimin e përsëritur.

Mjekët sugjerojnë perime të pastra, salmon, bollgur me gjalpë kikiriku dhe avokado si ushqime të sigurta për fëmijë.

Foshnjat zhvillojnë preferencat e shijes shumë më herët sesa mendohej më parë, veçanërisht për ushqimet e ëmbla. Një “ushqim i parë” i njohur që është diskutuar shumë së fundmi ka qenë orizi dhe drithërat e tjera, për shkak të niveleve shqetësuese të arsenikut që mund të gjenden.

Arseniku në oriz

Raportet e Konsumatorit filluan të hetonin në 2012, kur nivele të matshme u gjetën në të 60 llojet e orizit të testuar. Në vitin 2013, FDA hetoi përmbajtjen inorganike të arsenikut në gjithsej 656 produkte që përmbajnë oriz. Fatkeqësisht, rezultatet tregojnë se drithërat e orizit dhe makaronat mund të kenë më shumë arsenik sesa mendohej më parë, dhe se një racion i vetëm mund t’u jepte fëmijëve sasi më të madhe se kufiri që duhet të merrnin për tërë javën.

Përmbledhje e informacionit që u gjet

Pse na intereson kaq shumë arseniku?

Forma inorganike është pjesë e mjedisit tonë dhe është pjesë e mineraleve në koren e tokës. Mund të lirohet në tokë dhe ujë nga pesticidet. Orizi e thith këtë më lehtë se shumë bimë të tjera.

Ekspozimi i rregullt ndaj arsenikut është një shqetësim, sepse gjatë jetës së një personi, ekspozimi i tepërt mund të rrisë rrezikun e kancerit të mushkërive, fshikëzës dhe lëkurës, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2. Ekspozimi në mitër mund të ketë pasoja për imunitetin tek një fëmijë në zhvillim.

Aktualisht nuk ka asnjë kufizim federal për orizin dhe produktet e orizit, dhe hulumtimi është ende duke u zhvilluar për të vendosur norma të niveleve të sigurta të arsenikut, dhe sa konsiderohet shumë.

Pra, çfarë dimë me siguri?

Përmbajtja e arsenikut në oriz varet nga lloji dhe vendi ku është rritur. Për shembull, orizi nga Arkansas, Texas dhe Louisiana ka nivelet më të larta të arsenikut inorganik. Orizi Basmati nga Kalifornia, India dhe Pakistani ka tendencë të ketë nivele më të ulëta.

Orizi kaf ka arsenik dukshëm më joorganik, sepse përmban shtresën e jashtme, e cila hiqet për orizin e bardhë. Thith më shumë arsenik, por gjithashtu siguron më shumë lëndë ushqyese. Orizi i rritur organikisht do të marrë arsenik nga toka dhe uji.

Drithëra të tillë si kuinoa, amaranth dhe polenta kanë nivele shumë të ulëta arseniku dhe gjithashtu janë pa gluten.

Bulguri dhe elbi (të gjitha që përmbajnë gluten) kanë nivele më të ulëta të arsenikut.

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) rekomandon dhe inkurajon një larmi më të gjerë të “ushqimeve të para”, gjë që ndihmon për të zvogëluar ekspozimin ndaj toksinave mjedisore ndaj cilitdo ushqim.

Duke filluar nga 4-6 muaj, ne rekomandojmë prezantimin e një larmie ushqimesh të para, të tilla si mielli i tërshërës, gruri dhe elbi.

Por, a duhet t’i japim oriz fëmijës dhe drithëra të ndryshme orizi?

Orizi është në rregull në sasi shumë të vogla, që nuk e kalojnë një racion në ditë në produktet e orizit foshnjor (miell orizi) dhe jo më shumë se një racion në javë të makaronave apo ëmbëlsirave me oriz.

Edhe një herë, merrni parasysh shtyrjen e perimeve dhe shikoni me kujdes etiketat për t’u siguruar që nuk ka sheqer të shtuar ose shurup misri në ushqimet që po i jepni foshnjës tuaj. Ne duam të kultivojmë një shije për “gjërat e mira” sa më shpejt të jetë e mundur.

Lexo edhe:

Studimet e fundit tregojne per prinderit, ushqimet e femijes permbajne arsenik!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X