Leshimi i pasaportes biometrike per femijet

0 0

Përshkrimi

Pajisja e shtetasve shqiptarë me pasaportë biometrike për jashtë shtetit për fëmijët nën 16 vjeç.

Dokumentacioni i nevojshëm

1) Certifikatë familjare;

2) Pasaportë e modelit të vjetër dhe/ose;

3) Dokument tjetër i vlefshëm me fotografi lëshuar nga vendi pritës;

4) Kuponi për pasaportën ose;

5) Konferma për kryerjen e pagesës në llogarinë e përfaqësisë.

Hapat e proçedures

1) Paraqitja personale (shtetasi nën 16 vjeç shoqërohet të paktën nga njëri prind, ose nga kujdestari ligjor ose nga një përfaqësues i caktuar me prokurë të posaçme) dhe verifikimi i identitetit;

2) Konfirmimi i të dhënave me Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile;

3) Marrja e fotos dixhitale;

4) Skanimi dhe marrja e shenjave të gishtave;

5) Depozitimi i nënshkrimit elektronik (nënshkruan prindi kur femija nuk mund të shkruajë).

Tarifa e shërbimit dhe afati

1) Greqi, Itali: 130 euro;

2) Bruksel: 170 euro;

3) Angli: 144 paund;

4) Zvicër: 204 franga;

5) SHBA: 240 dollarë.

Afati i shërbimit është 28 ditë.

Zyrat

1) Ambasadat e Republikës së Shqipërisë: Athinë; Romë; Londër; Bernë;

2) Konsullatat e përgjithshme: Selanik; Milano;

3) Zyra konsullore: Nju Jork.

Shënime

Vlefshmëria e pasaportave është 5 vjet. Tërheqja e pasaportës bëhet nga prindi ose nga kujdestari ligjor ose nga një përfaqësues i caktuar me prokurë të posaçme.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X