Ankthi tek fëmijët, rreziku rritet nga ndotja e ambientit 

Jo vetëm astma, alergjitë dhe problemet kardiovaskulare: ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit gjatë fëmijërisë mund të rrisë edhe rrezikun e prekjes nga ankthi.
0 0

Lajmi vjen pas një hulumtimi të botuar në revistën Environmental Research.

Testimi i një metaboliti (substancat e nevojshme të metabolizmit)

Hulumtuesit nga Universiteti i Cincinnati (Shtetet e Bashkuara), të udhëhequr nga Kelly Brunst, analizuan skanimet e trurit të 145 fëmijëve të moshës mesatare prej 12 vjetësh. Në veçanti, ata shqyrtuan praninë në tru të niveleve të një metaboliti, myo-inozitol, rritja e të cilit ndodh në prani të reaksioneve inflamatore. Ata zbuluan se sasi shumë më të mëdha të këtij metaboliti ishin të pranishme në trurin e fëmijëve të ekspozuar ndaj niveleve të konsiderueshme të smogut, të cilat nga ana e tyre ishin të lidhura me fillimin e simptomave të ankthit. Në veçanti, studiuesit zbuluan se fëmijët më të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit kishin 12% më shumë gjasa të vuanin nga ankthi sesa bashkëmoshatarët e tyre. “Sistemi nervor qendror – shpjegon Brunst – është veçanërisht i ndjeshëm ndaj ndotjes së ajrit, i cili mund të luajë një rol në origjinën e çrregullimeve mendore si ankthi ose depresioni”.

Smogu dhe inflamacioni i trurit

Megjithatë, autorët e studimit sigurojnë se rritja e simptomave të lidhura me ankthin tek fëmijët e ekspozuar ndaj ndotjes është relativisht e kufizuar dhe nuk ka gjasa të përkthehet në një diagnozë klinike të çrregullimit të ankthit në të ardhmen. Nga ana tjetër, shpjegon Brunst, “sistemi nervor qendror është veçanërisht i ndjeshëm ndaj ndotjes së ajrit, siç dëshmohet nga reaksioni inflamator i shkaktuar në tru nga rritja e niveleve myo-inositol për shkak të ekspozimit më të madh ndaj smogut”.

Lexo edhe: Merrni ilaçe nëse vuani nga ankthi, mos e dënoni veten!

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X