AMNIOCENTEZA APO TESTI NIFTY, CILA PROCEDURË ËSHTË MË E SIGURT?

0 0

Që në javët e para të shtatzënisë çdo nënë e ardhshme ballafaqohet me teste të ndryshme prenatale, të cilët hulumtojnë nëse ekziston tek fëmija ndonjë parregullsi kromozomale.

Amniocenteza në të kaluarën ka qenë vendimi i parë i çdo shtatzëne, që ka dashur të jetë plotësisht e sigurt për sa i përket shëndetit të fëmijës së saj, megjithatë vitet e fundit, çdo herë e më shumë, gratë shtatzëna për të shmangur rreziqet e panevojshme, vendosin për zhvilluar testin joinvaziv prental NIFTY.

Amniocenteza në të vërtetë është veprim invaziv, i cili realizohet përmes sondës me ultratingull. Me gjilpërë veprohet në mitrën e shtatzënës dhe merret përafërsisht 15-20 ml lëng amniotik, i nevojshëm për analizë. Kërkesa për natyrën e veprimit të amniocentezës në vetvete bart rreziqe të caktuara, me të cilat ballafaqohet gruaja shtatzënë gjatë shtatzënisë apo lindjes, e disa prej rreziqeve janë aborti, gjakderdhja apo infeksioni.

Për shkak të papërshtatshmërisë së veprimit dhe rrezikut që bart amniocenteza, çdo herë e më shumë prindër të ardhshëm vendosin për testin prenatal Nifty.

Testi Nifty dallim nga amniocenteza, është test joinvaziv, që do të thotë që nuk kërkon hyrjen në trupin e shtatzënës dhe nuk sjell rreziqe shtesë për gruan shtatzënë apo foshnjën. Testi kryhet në mënyrë të thjeshtë, kryesisht me ekzaminime laboratorike me marrjen e 10 ml gjak nga vena e shtatzënës, që më pas dërgohet për analizë.

Gjatë shtatzënisë vetë ADN-ja e fetusit nga placenta qarkullon nëpër venat e nënës, kështu që në mënyrë të lehtë mund të analizohet ADN-ja e fetusit nga gjaku i nënës. Kontrollimin e gjendjes shëndetësore të foshnjës e kryejmë duke bërë analizën e ADN-së së lirë të fetusit dhe zbulojmë prezencën e numrit të madh apo të vogël të kromozomeve, me këtë metodë gjithashtu mund të përcaktojmë edhe gjininë e foshnjës.

Përparësia e testit NIFTY për dallim nga amniocenteza që mund ta bëjmë në mes të javës së 15-20 të shtatzënisë, NIFTY mund të bëhet në javën e 10 të shtatzënisë dhe më pas. Gjithashtu koha e marrjes së rezultateve të testit Nifty është nga 6-8 ditë, derisa për rezultatet e amniocentezës mund të presim deri në 3 javë.

Testi NIFTY është gjithashtu më i besueshëm sa i përket matjes së translucencës nuhale dhe testit standard të dyfishtë (Double test), shkalla e rezultatit të rrejshëm (jo i vërtetë) pozitiv është më e vogël se 0,05%, ndërsa shkalla e zbulimit të sindromës Down është më e madhe se 99%. Testi NIFTY është lider në botë sa i përket testeve joinvazive prenatale, atë e rekomandojnë shtatzënat e kënaqura, nënat, si dhe mjekët në më shumë se 60 vende të botës.

testi nifty apo amniocenteza

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.

Lexoni edhe: Artikull i Sponsorizuar| Pse testi NIFTY njihet si testi më i mirë prenatal joinvaziv në botë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X