Alternativat e ushqyerjes artificiale

0 0

Ushqimi ideal për të plotësuar nevojat e një fëmije të vogël është qumështi i gjirit, por çfarë duhet të bëjë nëna në rast se ai mungon?

Mund të ushqejë fëmijën e saj vetëm me qumësht formule!

Ato janë zëvëndësuesit më të mirë të qumështit të gjirit. Por në kohët e sotme, gjënden shumë formula në shitje të cilat mund të ngatërrojnë nënën apo personelin shëndetësor në përdorimin e tyre. Duhet ditur se në përgjitheësi ato ndahen në qumësht të fillimit të cilat përdoren për fëmijët deri 4-6 muajt e parë dhe qumësht i ndjekjes, për fëmijët mbi 6 muaj. Përberja e këtyre formulave është e ngjashme me qumështin e gjirit. Kanë ndryshime vetëm në disa përbërës. Qumështi i fillimit i përgjigjet nevojave së të porsalindurit deri në muajin e 4-t. Pas muajit të 4-t vërehet një ngadalesim në rritje tek fëmijët që ushqehen me qumështet e fillimit, për arsye të përmbajtjes së ulët të tij në proteina, për këtë arsye këshillohet përdorimi i qumështeve të ndjekjes që janë më të pasur në proteina dhe hekur. Racioni ushqimor llogaritet duke u nisur nga nevojat energjitike dhe duke njohur përmbajtjen kalorike të qumështit pluhur, duke e holluar atë sipas rekomandimeve të keshilluara ne etikete. Përqëndrimi optimal i tij është 13% që i përgjigjet përqëndrimit të qumështit të gruas, kjo përqindje jep vlera kalorike rreth 70 kcal/100 ml.

Pse jo qumështi i lopës?

Sot qumështi i lopës nuk rekomandohet të përdoret në fëmijët deri në moshën 1-vjeçare. Perberesit e tij ndryshojne shume nga qumeshti i gjirit, nga permbajtja e proteinave, lipideve, vitaminave e kriprave minerale. Për këtë arsye ai duhet të përdoret i holluar me ujë, duke i shtuar karbohidrate e yndyrna. Por në mjaft raste hollimet dhe shtesat mund të bëhen jo mirë nga nëna dhe përgatitja e ruajtja e tij mund të mos jenë në kushte të mira. Në fëmijët e moshave të vogla janë hasur shumë forma alergjike nga qumështi i lopës, për këtë ai nuk rekomandohet të përdoret në këtë moshë. Studimet e fundit kane treguar se qumeshti lopes pengon thithjen e hekurit ne zorre, duke dhënë kështu aneminë nga mungesa e hekurit

Lexoni dhe:A duhet ta ziej gjithmonë ujin para se të bëj qumështin formulë?  

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X