Alergjia nga poleni, zgjat më shumë dhe përkeqësohen simptomat

0 0

Fillon 20 ditë më herët dhe përfundon 10 ditë më vonë: sezonet e sotme të polenit zgjasin më shumë se 30 vjet më parë dhe kanë 21% më shumë polen të shpërndarë në ajër, duke përkeqësuar shqetësimin për ata që vuajnë nga alergjitë e polenit. Kjo është vërtetuar nga një studim i botuar në revistën Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave nga një grup studiuesish të udhëhequr nga William Anderegg i Shkollës së Shkencave Biologjike të Universitetit të Utah (Shtetet e Bashkuara), sipas së cilit ndryshimet klimatike luajnë një rol të rëndësishëm në zgjatjen e sezonit të polenit dhe një rol të pjesshëm në rritjen e sasisë së polenit të shpërndarë në ajër.

Roli i ndryshimit të klimës

Megjithëse studimet e mëparshme të kryera në një shkallë të vogël, në serra ose në vende individuale, kanë treguar tashmë se shenjat dalluese të ndryshimit të klimës të shkaktuar nga njeriu (të tilla si rritja e temperaturave dhe prania e dioksidit të karbonit në atmosferë) mund të shkaktojnë rritjen e prodhimit të polenit të lidhur me ngritjen e temperaturave, asnjë hulumtim deri më tani nuk ka ekzaminuar sjelljen e polenit në një shkallë kontinentale ose nuk është llogaritur nëse ndryshimi i klimës mund të përfshihet në këtë mekanizëm.

Një studim 30-vjeçar

Studiuesit arritën në përfundimet e tyre duke matur praninë e polenit dhe mykut në ajër për gati tridhjetë vjet, midis 1990 dhe 2018, përmes monitorimit të kryer nga 60 stacione zbulimi të shpërndara midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Nga të dhënat e mbledhura doli se sasitë e polenit në nivelin kombëtar u rritën me rreth 21% gjatë periudhës së studimit, duke vërejtur në veçanti prodhimin më të madh të polenit nga pemët në krahasim me bimët e tjera. “Një numër studimesh në shkallë të vogël kanë treguar tashmë lidhje të forta midis temperaturës dhe polenit – shpjegon Anderegg -. Ky studim zbulon të njëjtën lidhje, por në një shkallë kontinentale, dhe në mënyrë të qartë lidh trendet e polenit me ndryshimin e klimës të shkaktuar nga njerëzit. Lidhja e fortë e gjetur midis klimës më të ngrohtë dhe stinëve të polenit – përfundon Anderegg – siguron një shembull të qartë se si ndryshimi i klimës tashmë po ndikon në shëndetin e njerëzve në Shtetet e Bashkuara”.

Alergjitë nga poleni mund të shfaqen në mënyra shumë të ndryshme nga personi në person, dhe megjithëse në disa raste ato mund të paraqesin pak më shumë sesa një bezdi të lehtë në shumë të tjerë, është një çrregullim që nuk duhet të nënvlerësohet, i cili duhet të trajtohet si duhet, sepse mund të ndikojë seriozisht në sistemin e frymëmarrjes.

Lexo edhe: Alergjitë gjatë stinës pranverës

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X