Albumina ne shtatzani, vlerat e larta ne urine dhe kur duhet te shqetesoheni

0 0

Albumina është një proteinë që prodhohet nga mëlçia dhe është e pranishme në gjak, duke pasur si funksion rregullimin e lëngjeve në organizëm si edhe transportimin e hormoneve.
Ndodh që në shtatzani vlerat e saj të jenë të larta ose të ulta.
Cilat janë pasojat e albuminës së lartë?
Vlerat e larta janë shenjat e një problemi dhe ndodh shpesh gjatë shtatzanisë. Zakonisht lidhen me presionin e lartë të gjakut dhe duke qënë se rregullon lëngjet e trupit, albumina e lartë mund të fryjë gjymtyrët.
Albumina e ulët
Është normale të ndodhë në shtatzani pasi prodhohet më pak nga mëlçia dhe nuk duhet të shqetësoheni. Vlerat tepër të ulëta mund të jenë shenjat që tregojnë se mëlçia nuk është duke funksionuar në mënyrën e duhur apo keni të bëni me hiperaktivitet të tiroides. Në këto raste duhet të shqetësoheni.
Gjurmët e albuminës në urinë
Albumina mund të jetë prezente në urinë dhe albuminuria është pikërisht shpërthimi i albuminës në urinë që tregon se funksioni i veshkave nuk është duke u kryer në mënyrën e duhur. Në këtë rast mund të kemi të bëjmë me lezione të veshkave, të cilat nuk e mbajnë dot proteinën dhe në këtë rast duhet të shqetësoheni.

Lexoni edhe: Fundi i shtatzanise komplikacionet me te mundshme


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X