loading

Alarmi nga kardiologët: Me nxehtësinë rritet rreziku i aritimive, dobësive dhe ishemisë

Kjo verë është vërtet “e kuqe” sa i përket nxehtësisë që ka përfshirë të gjithë gadishullin tonë nga veriu në jug. Më të rrezikuarit janë fëmijët, të moshuarit dhe ata që kanë probleme me zemrën, thonë kardiologët.
0 0

Problemet kryesore të shkaktuara nga temperaturat e larta janë kryesisht dehidratimi, çekuilibrimi i elektroliteve dhe rënia e presionit të gjakut që mund të rrisin rrezikun e aritmive, zbehjes dhe ishemisë cerebrale të shkaktuara nga një rënie e presionit të gjakut.

Dehidratimi: armik për t’u luftuar

Duke qenë nxehtë, ju djersitni shumë dhe humbni jo vetëm lëngje, por edhe kripëra minerale si natrium dhe kalium: kështu që pacientët me plobleme në zemër, por jo vetëm ata, rrezikojnë çekuilibrimin e  elektroliteve, të cilat rrisin rrezikun e aritmive të rrezikshme. Kjo është arsyeja pse në ditët kur është shumë nxehtë është mirë të “kuroni hidratimin” dhe, veçanërisht nëse djersitni shumë, të kompensoni humbjen e kripërave minerale me suplemente.

Kush rrezikon më shumë

Në mesin e njerëzve më të prekur janë ata me probleme të zemrës dhe ata që marrin diuretikë. Mos harroni fëmijët, të cilët përgjithësisht lëvizin shumë dhe djersiten shumë dhe duhet të jenë të hidratuar mirë, edhe kur janë shumë të vegjël. Si të silleni? Ju duhet t’i mbani në një ambient të freskët, t’i nxirrni jashtë në orët më të freskëta dhe t’i bëni ata të pinë shumë lëngje “. Sa për sportistët, ata harrojnë se ushtrimi fizik me nxehtësinë e madhe shkakton një humbje të lartë të lëngjeve dhe kripërave minerale… Më në fund, të moshuarit janë në rrezik sepse “me moshën ata humbasin ndjesinë normale të etjes dhe kjo bën që ata të dehidratohen pa e vërejtur; për më tepër, presioni ulet për shkak të zgjerimit të enëve të gjakut dhe arteriet më pak elastike luftojnë për t’u “përshtatur” dhe për ta kompensuar. Kështu që është më e lehtë të kalosh në kriza hipotizive dhe të ndjeheni të dobët. Shpesh ata mbi të 60-tat janë hipertensivë dhe marrin ilaçe: nëse terapia nuk përshtatet me nxehtësinë e madhe, rreziku i krizës hipotensionale është edhe më i lartë”. Sidomos për hipertensionet, pra, rekomandimi është që të matni tensionin më shpesh se zakonisht dhe mos harroni të konsultoheni me mjekun për të parë nëse është e përshtatshme për të ndryshuar terapinë.

Jo vetëm ujë

Për të shuar etjen e tyre dhe për t’u kompensuar kripërat minerale të humbura përmes djersës, përveç ujit, është mirë të konsumoni çajra bimorë pa kafeinë, më mirë pa sheqer ose pak sheqer, më mirë me mjaltë. Për shembull, çajrat e bazuara në nenexhik, kamomil dhe kopër, kur janë të ftohta janë gjithashtu të shkëlqyera. Konsumimi i lëngjeve dhe frutave të freskëta gjithashtu ka veti ushqyese fantastike.

Lexo edhe: Këmbë të enjtura dhe të rënduara në verë, tregues i rëndësishëm për shëndetin tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Medikamenti atenolol

Përdorimet Atenololi përdoret me ose pa ilaçe të tjera për të trajtuar presionin e lartë të gjakut (hipertensionin). Ulja e presionit të lartë të gjakut ndihmon në parandalimin e goditjeve...

Kanceri i fytit, gjithnjë e...

Një problem që prek të gjithë botën dhe që, çdo vit, prek gjithnjë e më shumë të rinjtë. Shkaqet? Kontakti seksual me virusin Papilloma, parandalimi dhe mungesa e informacionit. Rritja...

“Kirurgjia fleksible”, mënyra e re...

Një sistem i ri i vidash dhe "litarësh fleksibël" korrigjon skoliozën e fëmijëve dhe të rinjve duke i lejuar ata të lëvizin më lirshëm pas operacionit. Në spitalin pediatrik Bambino...

Sëmundja e Parkinsonit

Simptomat fillojnë gradualisht, ndonjëherë duke filluar me një dridhje të lehtë që gati nuk duket në njërën dorë. Dridhjet janë të zakonshme , por ky çrregullim gjithashtu shkakton ngurtësi ose...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X