Alarme të reja: rreziku nga mungesa e hekurit

0 1

Mungesa e hekurit nuk duhet të nënvlerësohet kurrë sepse mund të shkaktojë pasoja serioze, veçanërisht në shtatzani.

Mungesa e hekurit në shtatzani (dhe jo vetëm) është më e rrezikshme sesa mendohej më parë. Kujdes nga lodhja, zbehja, thonjtë e brishtë, humbja e përqendrimit: mungesa e hekurit mund të jetë shkaku, një problem shumë më i zakonshëm nga sa mendohet zakonisht. Sipas vlerësimeve, në të vërtetë, kjo mungesë prek 1 në 3 persona. Mund të shoqërohet ose nuk mund të shoqërohet me anemi: në çdo rast nuk duhet të nënvlerësohet ose neglizhohet, përndryshe mund t’ju ekspozojë ndaj pasojave shumë të rënda. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni këmbanat e mundshme të alarmit dhe të veproni menjëherë sa më shpejt që të shfaqet shqetësimi.

Hekuri – një substancë themelore

Hekuri është një element thelbësor për trupin. Në fakt, ai kryen një seri të tërë veprimesh themelore. Para së gjithash, përdoret për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës, molekula që përmbahet në to që transporton oksigjenin në qeliza dhe mbeturinat e produkteve në mushkëri (organet që merren me eleminimin e tyre). Përveç kësaj, është e nevojshme të sigurohet funksionimi efektiv i muskujve të zemrës dhe skeletit, të luftoni infeksionet dhe sëmundjet dhe të ndihmoni në ruajtjen e niveleve të energjisë dhe funksionimin normal të trurit. Kur shfaqet një mungesë hekuri, organe dhe aktivitete të ndryshme mund të preken, siç janë metabolizmi, shëndeti mendor dhe fizik, produktiviteti dhe funksioni seksual. Thjesht mendoni se sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, mungesa e hekurit mund të shkaktojë një ulje prej 30% të aktivitetit fizik.

Këmbanat e alarmit

Por cilat janë shenjat e para të mungesës së hekurit? Këmbanat e para të alarmit janë lodhja, humbja e performancës fizike, dobësimi i flokëve, thonjtë në formë luge ose të ngritur, humbja e përqendrimit, nervozizmi, dhimbja e kokës. Në disa raste, mund të shfaqet pikatizmi, domethënë dëshira për të gëlltitur gjëra të pangrënshme siç janë balta dhe akulli. Mangësitë kryesore shkaktojnë anemi. Më të ekspozuar ndaj problemit janë gratë në moshë të lindjes së fëmijëve, për shkak të humbjes së tepërt të gjakut për shkak të një cikli të bollshëm menstrual.

Më të rrezikuarit

Në shtatzani gjërat ndërlikohen, pasi nevoja për hekur rritet tre herë për zhvillimin e placentës dhe fetusit. Edhe personat që vuajnë nga sëmundje të tilla si dështimi i zemrës, dështimi kronik i veshkave dhe sëmundjet kronike inflamatore të zorrëve i nënshtrohen mungesës së hekurit. Ilaçet e përdorura në këto raste nuk bëjnë asgjë tjetër përveç se zvogëlojnë thithjen e hekurit.

Nevojitet më shumë vetëdije

Këto janë arsyet pse është kaq e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje niveleve të hekurit, veçanërisht në situata të caktuara. Mungesa e hekurit në shtatzani gjithmonë duhet të trajtohet.

Mungesa e hekurit është shumë e rrezikshme në shtatzani sepse rrit rrezikun e lindjes së parakohshme dhe peshën e ulët të lindjes.

Lexo edhe: Problemet që shkakton mungesa e hekurit në shtatzani


  1. Alarme të reja: rreziku nga mungesa e hekurit – Pergrate

    […] Alarme të reja: rreziku nga mungesa e hekurit […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19 mund të përkeqësojë situatën...

Gjatë tre dekadave të fundit, sëmundjet infektive seksualisht të transmetueshme janë rritur në mënyrë alarmante. Kjo zbulohet nga të dhënat e transmetuara nga Instituti i Lartë i Shëndetit. Përveç rritjes...

Mungesa e vitaminës D, shkak...

Vitamina D, e njohur për përfitimet që sjell për kockat, është studiuar për rolin e saj të mundshëm në shëndetin e zemrës, veçanërisht për ata që kanë pasur infarkt e...

Lëkura juaj ka shkëlqim “të...

Çfarë e shkakton lëkurën me shkëlqim? Ekzistojnë disa shkaqe të ndryshme të lëkurës me shkëlqim. Së pari, nëse keni më shumë gjëndra dhjamore, ju thjesht mund të keni lëkurë më...

Dhimbja e kokës tek të...

Quhet dhimbje koke "e ftohtë" ose madje edhe "truri i ngrirë": një sindromë që shkakton dhimbje të fortë të koke, megjithëse të shkurtër, kur hani akullore ose në çdo rast...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X