Alarme të reja: rreziku nga mungesa e hekurit

0 0

Mungesa e hekurit nuk duhet të nënvlerësohet kurrë sepse mund të shkaktojë pasoja serioze, veçanërisht në shtatzani.

Mungesa e hekurit në shtatzani (dhe jo vetëm) është më e rrezikshme sesa mendohej më parë. Kujdes nga lodhja, zbehja, thonjtë e brishtë, humbja e përqendrimit: mungesa e hekurit mund të jetë shkaku, një problem shumë më i zakonshëm nga sa mendohet zakonisht. Sipas vlerësimeve, në të vërtetë, kjo mungesë prek 1 në 3 persona. Mund të shoqërohet ose nuk mund të shoqërohet me anemi: në çdo rast nuk duhet të nënvlerësohet ose neglizhohet, përndryshe mund t’ju ekspozojë ndaj pasojave shumë të rënda. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni këmbanat e mundshme të alarmit dhe të veproni menjëherë sa më shpejt që të shfaqet shqetësimi.

Hekuri – një substancë themelore

Hekuri është një element thelbësor për trupin. Në fakt, ai kryen një seri të tërë veprimesh themelore. Para së gjithash, përdoret për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës, molekula që përmbahet në to që transporton oksigjenin në qeliza dhe mbeturinat e produkteve në mushkëri (organet që merren me eleminimin e tyre). Përveç kësaj, është e nevojshme të sigurohet funksionimi efektiv i muskujve të zemrës dhe skeletit, të luftoni infeksionet dhe sëmundjet dhe të ndihmoni në ruajtjen e niveleve të energjisë dhe funksionimin normal të trurit. Kur shfaqet një mungesë hekuri, organe dhe aktivitete të ndryshme mund të preken, siç janë metabolizmi, shëndeti mendor dhe fizik, produktiviteti dhe funksioni seksual. Thjesht mendoni se sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, mungesa e hekurit mund të shkaktojë një ulje prej 30% të aktivitetit fizik.

Këmbanat e alarmit

Por cilat janë shenjat e para të mungesës së hekurit? Këmbanat e para të alarmit janë lodhja, humbja e performancës fizike, dobësimi i flokëve, thonjtë në formë luge ose të ngritur, humbja e përqendrimit, nervozizmi, dhimbja e kokës. Në disa raste, mund të shfaqet pikatizmi, domethënë dëshira për të gëlltitur gjëra të pangrënshme siç janë balta dhe akulli. Mangësitë kryesore shkaktojnë anemi. Më të ekspozuar ndaj problemit janë gratë në moshë të lindjes së fëmijëve, për shkak të humbjes së tepërt të gjakut për shkak të një cikli të bollshëm menstrual.

Më të rrezikuarit

Në shtatzani gjërat ndërlikohen, pasi nevoja për hekur rritet tre herë për zhvillimin e placentës dhe fetusit. Edhe personat që vuajnë nga sëmundje të tilla si dështimi i zemrës, dështimi kronik i veshkave dhe sëmundjet kronike inflamatore të zorrëve i nënshtrohen mungesës së hekurit. Ilaçet e përdorura në këto raste nuk bëjnë asgjë tjetër përveç se zvogëlojnë thithjen e hekurit.

Nevojitet më shumë vetëdije

Këto janë arsyet pse është kaq e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje niveleve të hekurit, veçanërisht në situata të caktuara. Mungesa e hekurit në shtatzani gjithmonë duhet të trajtohet.

Mungesa e hekurit është shumë e rrezikshme në shtatzani sepse rrit rrezikun e lindjes së parakohshme dhe peshën e ulët të lindjes.

Lexo edhe: Problemet që shkakton mungesa e hekurit në shtatzaniPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Keni probleme me peshën, humorin,...

Të gjithë e dimë shprehjen "ne jemi çfarë hamë", por rezulton se sekreti për një shëndet të mirë mund të ketë më pak lidhje me atë që hamë dhe më...

Koronavirusi është nëpër këmbë, a...

Kur sëmundjet infektive bëhen titujt kryesorë të mediave të shkruara, online dhe audiovizive, prindërit natyrisht shqetësohen dhe këtë javë koronavirusi është vazhdimisht i pranishëm në lajme. Koronavirusi ka infektuar më...

E paskemi ditur gabim, gratë...

Përkundër besimit popullor, disa hulumtime dhe studime kanë treguar që rreziku kardiovaskular është më i lartë tek gratë sesa te burrat. Jo vetëm kaq: rreziku kardiovaskular nga diabeti prek kryesisht...

A mundet një çrregullim hormonal...

Mësoni sesi mungesa e një balance hormonale mund të ndikojë shanset tuaja për  riprodhim, dhe zbuloni nëse një test hormonal i bërë në shtëpi mund të japë përgjigje që duhet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X