Alarm ne lidhje me ushqyerjen e femijes, mjeket e konsiderojne te gabuar menyren…

0 0

Prindërit shpesh nuk janë të vetëdijshëm për gabimet që bëjnë në ushqyerjen e fëmijës, por sipas ekspertëvë kjo shkakton probleme në peshë dhe patologji të ndryshme.

Ja cfarë thonë mjekët

Sipas mjekes Maria Pija  Villa, përgjegjëse në repartin e pediatrisë të spitalit S.Andrea në Rome prindërit shpesh shprehen se i njohin rregullat bazë të një ushqyerje të shendetshme por që jo gjithmonë i praktikojnë tek fëmijët e tyre. Sipas saj kjo neglizhencë apo në disa raste edhe mungesë njohurish përbën një faktor rreziku për përhapjen e patologjive. Sipas kequshqyerja do të jetë faktor rreziku për shfaqjen e depresionit në moshë të hershme (10-12 vjecare). Ajo që prindërit duhet të bëjnë është që të shohin jo vetëm sasinë por edhe cilësinë.

Gjithcka fillon me një mëngjes të mirë

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm edhe tek fëmijët por që shpesh nuk konsumohet ose përfshin ushqimet e gabuara. Per fëmijët mëngjesi duhet të përmbajë pak yndyrna dhe idealja do të ishte një fetë me gjalpe dhe recel pa shumë sheqer, një kos me fruta te freskëta ose leng frutash i përgatitur në shtëpi.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X