loading

Aktorja pranon se ka një fëmijë të preferuar, po ç’thonë ekspertët: a është gabim?

0 0

Aktorja Jamie Pressley kohët e fundit e gjeti veten në qendër të polemikave në internet, pasi ajo postoi një foto në Instagram ku kishte dalë me djalin e saj të madh.

“Koha më e mirë është ajo që kaloj me djalin tim të preferuar, Dezi. Ok, e thashë. Unë kam një djalë të preferuar edhe pse i dua të tre djemtë e mi me gjithë qenien time. Dezi dhe unë kemi një lidhje të veçantë që askush tjetër nuk do ta kuptojë ndonjëherë sepse jemi rritur së bashku”, ka shkruar ajo në foto.

Shumë komentues në internet nuk vonuan duke sugjeruar se nuk është mirë të kesh një fëmijë të preferuar. Por shumë prindër që kanë shumë fëmijë mund ta kuptojnë situatën. Është e ndërlikuar dhe nuk është e turpshme për Pressleyn të pranojë që ka një lidhje më të veçantë me më të madhin. 

Komentet negative që i bëjnë njerëzit për faktin që ajo e pranoi janë të turpshme. Disa komentuese theksuan se ato kurrë nuk do të thoshin se njëri prej fëmijëve të tyre ishte i preferuari sepse nuk do të dëshironin të lëndonin fëmijët e tjerë.

“Është e pamundur të mos kesh një të preferuar”, thotë Dr. Barbara Howard, një pediatre e sjelljes zhvillimore dhe ne e dimë se perceptimi i favorizimit është një nga faktorët më të mëdhenj në rivalitetin mes motrave dhe vëllezërve”.

Howard, e cila është gjithashtu një asistente profesore e pediatrisë në Shkollën e Mjekësisë Universitare Johns Hopkins, tha se problemet e sjelljes mund të shfaqen nëse fëmijët e dinë se nuk janë fëmija i preferuar i prindërve. Dhe ndërsa nuk ka asgjë të keqe në të pasurit një fëmijë të preferuar, ekspertët sugjerojnë të siguroheni që të gjithë fëmijët tuaj e dinë se i doni.

Ndonjëherë dashuria nuk është e barabartë, është e ndryshme. Kjo funksionon për Pressleyn, por mund të mos funksionojë për çdo prind.

Lexo edhe: E vërteton shkenca, në familje një fëmijë është më “i preferuar”


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët që luajnë sporte janë...

Fëmijët që ushtrojnë aktivitet sportiv rregullisht janë më mirë me rezultate në shkollë sesa moshatarët e tyre që qëndojnë pasivë. Aktiviteti fizik jo vetëm që e mban trupin të shëndetshëm,...

Vdes vogëlushja gjatë pushimeve, mori...

Drama gjatë pushimeve Doza e gabuar e paracetamolit ishte shkaku i vdekjes së parakohshme dhe absurde të Lily Gibson, një vajzë tre vjeçare angleze. Ngjarja ka ndodhur ndërsa familja ishte...

Burrat nuk qajnë!

Nga rrugëtimi Tiranë-Durrës pashë një familje me katër anëtarë dhe një dinamikë ngjarjesh mes tyre. Ishin prindërit, një djalë rreth 6 vjeç dhe djali tjetër bebe. Nëna mbante në prehër...

Mjafton një shikim në sy...

Një lidhje unike dhe e veçantë Lidhja mes nënës dhe fëmijës është unike, e pandashme dhe e veçantë. Këtë e vërteton jo vetëm dashuria e përjetshme dhe e pafundme që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X