Aktiviteti i preferuar i fëmijëve të mi: të flasin me video me gjyshërit, dhe unë jam kaq mirënjohëse për këtë mundësi

0 0

Fëmijët e mi nuk do ta njohin kurrë një jetë pa FaceTime. Unë nuk kisha as Facebook deri në fund të vitit të parë në fakultet! FaceTime, për ta, është një mënyrë normale për të telefonuar gjyshërit, hallat dhe xhaxhallarët e tyre për t’i përshëndetur. Është diçka që mund të bëjnë kur janë të mërzitur në shtëpi. Është një mënyrë për të parë familjen që jeton larg, madje edhe për të kontrolluar se çfarë po bëjnë kushërinjtë e tyre në qytetin tjetër.

Ata debatojnë se kush do ta mbyllë telefonin kur të mbarojnë (“Dua të shtyp butonin e kuq!”) dhe kush do ta mbajë telefonin kur jemi duke biseduar. Prindërit e mi dhe një nga motrat e mia jetojnë pesë orë larg nesh, dhe prindërit e burrit tim jetojnë tri orë prej nesh. Plus, unë kam një vëlla dhe kunatë shumë larg. Pra, ne kemi përdorur FaceTime për disa nga momentet tona më të mëdha, më të lumtura—për të përfshirë njerëzit që duam më shumë në festimet që dëshirojmë, kur  ata nuk mund të jenë personalisht aty.

Të këndojmë urime ditëlindjen në festa, të zbulojmë nëse do presim një djalë apo një vajzë, menjëherë pasi vëllezërit tanë janë fejuar, të takojmë foshnjat tona të porsalindura, të përshëndetemi para ditës së parë të shkollës, në mëngjesin e Krishtlindjes, të marrim pjesë në shumë nga ngjarjet që ndodhin për herë të parë si për shembull hedhja e hapave të nipërve e mbesave, apo ushqimi i parë i ngurtë.

Më vjen keq, ndonjëherë kur mendoj se po humbasim jetën e njëri-tjetrit vetëm sepse nuk jetojmë me njëri-tjetrin. Unë nuk mund të vrapoj në shtëpinë e motrës sime në një shtet tjetër për të parë vajzën e saj me pizhamet e lezetshme që i kemi marrë, por ata mund të na i tregojnë në FaceTime.

Unë nuk mund të shkoj menjëherë në Kaliforni kur sapo ka lindur nipi im i dytë, por mundem me FaceTime të shoh fytyrën e tij të vogël të bukur pak pasi ai erdhi në këtë botë.

FaceTime është aty edhe për momentet e përditshme. Vajza ime e mesme luajti fshehurazi me vjehrrin tim në FaceTime dje për rreth 15 minuta. Ajo e vendoste telefonin në frigoriferin e kuzhinës së saj të lojërave, pastaj ikte ose e vendoste në një kuti me pjesën e sipërme dhe qeshi në mënyrë të pakontrolluar. Dhe gjyshja foli në FaceTime me ta kohët e fundit, ndërsa po hanin drekën dhe u lexoi libra për rreth gjysmë ore, ndërsa unë rregulloja shtëpinë! (Ky ishte ndoshta “FaceTiming” më i dobishëm që kemi bërë ndonjëherë.)

Këto janë arsyet pse jam mirënjohëse për Facetime. Ai definitivisht nuk zëvendëson kohën reale, asgjë nuk mund të krahasohet me një përqafim personal ose me qëndrimin së bashku – por siguron një ndërmjetësim të ëmbël.

Kur ata kërkojnë të telefonojnë dikë, zakonisht nënkuptojnë automatikisht një telefonatë FaceTime, jo një telefonatë të thjeshtë. Dhe më pëlqen që ata mund të shohin fytyrat e njerëzve me të cilët po kërkojnë të lidhen. Është diçka e vogël që sjell gjithmonë shumë gëzim në ditët e tyre dhe e di që po ndihmon në forcimin e marrëdhënieve të rëndësishme në jetën e tyre.

Ata mund të mos arrijnë të jenë me të gjithë njerëzit që duan çdo ditë, por të paktën mund t’i shohin nëse duan aq më tepër në këto ditë festive të fundvitit, kur po jetojmë në kohë pandemie që lëvizja është vështirësuar shumë më shumë, se ç’ka qenë më parë për shkak të distancës.

Lexo edhe: Prindërit e mi jetojnë larg, si mund të kenë ata një marrëdhënie të mirë me fëmijët?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X