loading

Aktiviteti fizik në shtatzani ul rrezikun e obezitetit për fëmijën

0 0

 

Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët e nënave që kryejnë aktivitet fizik në shtatzani, kanë më pak gjasa të preken nga obeziteti, edhe pas konsumimit të një diete të lartë në yndyrë më vonë gjatë jetës.

Studimet e mëparshme kanë treguar stërvitja e grave shtatzëna mbiopeshë ka përfitime tek fëmijët, por ky është studimi i parë që sugjeron se e njëjta vlen edhe për gratë që nuk kanë probleme me peshën.

Studiuesit shqyrtuan pasardhësit e minjve që kryen një orë stërvitje me intensitet të moderuar çdo mëngjes gjatë shtatzënisë. Pasardhësit e lindur nga minjtë që nuk ushtronin përdoreshin si një grup kontrolli. Në kohën e ndarjes, pasardhësit e minjve që ushtroheshin treguan nivele të rritura të proteinave të shoqëruara me indin dhjamor kaf: lloji i indit që konverton yndyrën dhe sheqerin në nxehtësi. Ata gjithashtu vunë re temperaturë më të lartë të trupit në grupin e atyre që u stërvitën, gjë që tregon se indet e tyre të dhjamit kaf ishin më efikase në parandalimin e obezitetit dhe problemeve metabolike.

Pasardhësit pastaj ndoqën një dietë me yndyrë të lartë për tetë javë pas lindjes. Minjtë që ishin në grupin e stërvitjes patën më pak shtim peshe pavarësisht dietës me yndyrë të lartë, si dhe treguan më pak simptoma të sëmundjeve metabolike, si diabeti dhe sëmundja e mëlçisë yndyrore.

“Të dhënat tona sugjerojnë se mungesa e stërvitjes në gratë e shëndetshme gjatë shtatëzanisë mund t’i predispozojë fëmijët e tyre drejt obezitetit dhe sëmundjeve metabolike shoqëruese pjesërisht përmes dëmtimit të funksionit termogjenik”, thotë Jun Seok Son, një student doktorature në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit i cili kreu studimin.

Ka shumë përfitime për përfshirjen e stërvitjes në rutinën e shtatzënisë për ju dhe fëmijën. Për ato që kanë lindjen e parë, stërvitja ju ndihmon të arrini qëllimet tuaja të lindjes, mban peshën e foshnjës në kontroll, rrit nivelin e rehatisë dhe shumë më tepër.

Lexo edhe: Mitet per ushtrimet fizike ne shtatzani

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Piku i nxehtësisë në verë,...

Mjafton që temperaturat të rriten, siç është normale në këtë periudhë, që fëmijët të jenë në rrezik: foshnjat, në fakt, janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Por ka rregulla që...

Pse fëmija juaj qan kur...

Më poshtë, ju tregojmë arsyet e mundshme pse fëmija juaj qan gjatë jashtëqitjes, dhe çfarë mund të bëni për ta rregulluar këtë. Nëse fëmija juaj nuk është në gjendje të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X