Aktiviteti fizik në mëngjes: më mirë para apo pasi kemi ngrënë?

0 0

Cila është koha më e mirë për të bërë sport?

A është më mirë të bëni ushtrime para mëngjesit apo pas konsumut të tij? Kërkimi shkencor i botuar në Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism zbulon se ushtrimet në mëngjes, me stomak bosh nga një natë më parë, në vend të kryerjes së tyre pas ngrënies së mëngjesit, djegin më shumë dhjamë dhe përmirësojnë përgjigjen e insulinës në trup, duke mbajtur larg sheqernat.

Më mirë në stomak bosh

Kishte një ndryshim të fortë midis 30 vullnetarëve mbipeshë, të cilët u ndoqën për gati dy muaj, që hëngrën ose jo para se të ushtroheshin në biçikletë. Ata që bënin ushtrime fizike me stomak bosh digjnin saktësisht dyfishin e dhjamit të vullnetarëve të tjerë që kishin ngrënë mëngjes. Shkencëtarët vunë re se muskujt e grupit që stërviteshin para mëngjesit kishin një përgjigje më të mirë ndaj insulinës sesa të tjerët, pavarësisht se të gjithë pjesëmarrësit kishin kaluar të njëjtat stërvitje. Përveç kësaj, proteinat kryesore të përfshira në transportin e glukozës nga gjaku në muskuj janë gjetur në muskujt e njerëzve që stërviten para se të hanë.

Dietë e njëjtë

Të dy grupet ndoqën të njëjtën dietë dhe të njëjtën intensitet të aktivitetit. Dallimi i vetëm ishte se gjysma e subjekteve hanin mëngjes para sportit dhe të tjerët pas. Studiuesit gjithashtu gjetën kontroll më të mirë të sheqerit në gjak sesa ata që ushtronin me stomak bosh. Dhe kjo do të thotë rrezik më i ulët i diabetit dhe prediabetit.

Sa i përket peshës, humbja e peshës midis anëtarëve të secilit prej dy grupeve ishte e njëjtë. “Kjo – argumentojnë autorët – demonstron efektin pozitiv dhe të thellë të agjërimit në shëndet”.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pandemia Covid 19, po pason...

Psikopandemia ekziston me të vërtetë dhe prek kryesisht të rinjtë dhe gratë. Në fakt, Covid-19 ka krijuar vështirësi të panumërta vitin e fundit dhe problemet nuk kanë kursyer as më...

Lirinë e përgjegjësitë duhet t’i...

Shpesh ankohemi se në edicionet informative dëgjojmë vetëm lajme negative, se janë të mbushura me kronikë të zezë, duke shprehur kështu dëshirën për të pasqyruar në media më shumë art,...

Neutrogena Hydro Boost, për një...

Faktorë të ndryshëm, të jashtëm e të brendshëm kanë ndikimin e tyre në lëkurën tonë.  Mungesa e gjumit, stresi, ushqyerja, faktorët mjedisorë, smogu i qytetit e shumë faktorë të tjerë...

Një truk për të rritur...

Ky truk është kaq i thjeshtë saqë duhet ta provoni për ta besuar. Përdorni këtë këshillë për të rritur produktivitetin tuaj gjatë gjithë ditës, edhe kur në të njëjtën kohë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X