Aktivitete për fëmijët në kohën e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, zbukurime me akull dhe pemë e bërë vetë

0 0

Periudha e festave të fundvitit është ajo kohë që mund të konsiderohet padyshim, koha e kaluar me familjen, pranë ngrohtësisë së zjarrit, me gatimet e shtëpisë dhe gjithë anëtarët të mbledhur bashkë nën dritat e pemës.

Meqë edhe fëmijët marrin pushimet dhe kanë më shumë kohë të lirë, le të gjejmë mënyra për ta mbushur kohën e tyre me aktivitete sa më argëtuese.

Më poshtë po ju japim dy ide dhe udhëzimet si t’i realizoni hap pas hapi për të bërë vetë zbukurime akulli dhe pemë Krishtlindjesh tri përmasore.

Për të bërë stolitë e akullit do t’ju duhen:

  • pjata, enë të ndryshme;
  • disa copa objektesh loje dhe fruta (psh manaferra, gjemba, guaska dhe disa shkopinj);
  • një fije pe;
  • ujë
  • Gjithashtu mund të shtoni fara zogjsh, si ushqim kur stolitë shkrihen!

Si të bëni stolitë e akullit?

1) Mbushni enët me ujë

2) Shtoni një copë fije (sigurohuni që të jetë zhytur siç duhet dhe të jetë e gjatë.

3) Vendosni sendet tuaja në ujë – nuk ka kuptim të fërkoni shumë, pasi ato thjesht notojnë gjithsesi.

4) Vendoseni jashtë gjatë natës për të ngrirë.

5) Vareni në pemë jashtë dhe shijojeni! (dhe mos u trishtoni shumë kur temperaturat rriten dhe të gjitha fillojnë të shkrihen / bien… e gjithë kjo është pjesë e krijimit).

Ja se si krijoni një fermë të tërë pemësh Krishtlindjesh:

  • Merrni një pjatë letre të lirë. Pritini në gjysmë. Përkuleni dhe kapeni në mënyrë që të ngjajë me një kon. Më pas, ngjitni me ngjitës të nxehtë një tub tualeti brenda tij.

  • Tani le të dekorojmë pemët tona! Merrni bojërat tuaja të preferuara dhe bëni dekorimin!

  • Pasi bojërat të thahen, shtoni pak shkëlqim me ngjitës vezullues, ngjitëse rrethore, ngjitëse me yje ose çfarëdo që të keni si zbukurim.

Dhe kjo është! Shpresoj t’ju pëlqejë kjo punë e lehtë dhe argëtuese për fëmijë për Krishtlindje!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X