Adoleshentët hanë shumë më keq që nga fillimi i pandemisë

0 0

Dietat e adoleshentëve u përkeqësuan gjatë kësaj periudhe të gjatë pandemike. Kjo është ajo që del nga rezultatet e sondazhit “Adoleshentët një vit më vonë” të kryer nga Shoqata e Laboratorit Adoleshent dhe Instituti Kërkimor Iard.

Më shumë se 10 mijë të rinj u morën në pyetje

Një nga pasojat e muajve të izolimit në shtëpi dhe mësimit në distancë mund të gjendet në marrëdhëniet midis adoleshentëve dhe ushqimit “Anketa – shpjegon Carlo Buzzi, sociolog në Universitetin e Trentos dhe drejtor shkencor i projektit – përfshiu një përfaqësues kombëtar të mostrës prej mbi 10,500 nxënësve të moshës 13 dhe 19 vjeç dhe na lejuan, falë trashëgimisë historike të të dhënave të mbledhura nga Laboratori i Adoleshentëve, të theksojmë nëse dhe ku efektet e pandemisë kanë prodhuar ndryshime të dukshme në zakonet e jetesës së adoleshentëve”.

Kryesisht mungon mëngjesi

Mëngjesi, edhe para fillimit të pandemisë, u anashkalua nga shumë adoleshentë për “mungesë kohe” në mëngjes para shkollës. Në vitin 2015, 66.2% e nxënësve të klasës së tetë hëngrën mëngjes çdo ditë (ose pothuajse) në krahasim me 52% që hanë aktualisht.

Ndryshime të vogla mes nxënësve të shkollave të mesme: në 2018 61.5% hanin mëngjes çdo ditë, ndërsa sot vetëm 50.5%.

Fuqia “sipas kërkesës”

Qëndrimi në shtëpi me familjet për shumë muaj nuk e përmirësoi dietën e adoleshentëve në vaktet kryesore. 56% e vajzave dhe 50% e djemve thanë se kishin ngrënë më çrregullt se zakonisht. “Një lloj ushqimi “shumë i dëmshëm” sipas kërkesës (kur jam i uritur, ha diçka), ku mund ta përkeqësoj situatën – komenton Margherita Caroli, anëtare e bordit të drejtorëve të Grupit Evropian të Obezitetit të Fëmijërisë dhe koordinatore e studimit- është se kjo “uri” është shumë shpesh “mërzitje” që përpiqeni ta hiqni me kënaqësinë e prodhuar nga ushqimet e dëmshme, si dhe joshëse”.

Më shumë ushqime dhe më pak aktivitet fizik

Mesvaktet, të konsumuara në mënyrë rutinore nga 78.4% e adoleshentëve deri në vitin 2018, tani abuzohen nga 82%.

Mënyra e jetesës sedentare është rritur, gjithashtu për shkak të pezullimit të aktiviteteve sportive: 32% thanë se kishin bërë shumë më pak stërvitje se zakonisht, 38.4% nuk përmbushën ato që bënin më parë dhe 15% e adoleshentëve nuk praktikuan sporte edhe para pandemisë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X