Abuzimi online i femijeve

0 0

Për të mbështetur dhe për të mbrojtur fëmijët dhe të rinjtë nga shfrytëzimi seksual dhe rreziqet e tjera gjatë lundrimit në në internet, ju do të duhet të dini se me çfarë sfidash përballen ata gjatë aktivitetit online.

Si komunikojnë fëmijët online?

Fëmijët 8-9 vjeç

Fëmijët në këtë moshë gjatë lundrimit në internet janë të interesuar për lojrat online, dërgimin e mesazheve dhe email-eve. Ata mund të përdorin internetin për të parë video (për shembull Youtube) dhe mund të përdorin motorrët e kërkimit si google dhe yahoo për detyrat e shkollës. Gjithashtu fëmijët e kësaj moshe mund të vizitojnë dhe rrjetet sociale dhe blogje të ndryshme. Aktiviteti i tyre online mund të përfshijë shkarkimin e lojërave, muzikës dhe imazheve të ndryshme duke përdorur një shumëllojshmëri pajisjesh kabllore dhe Wi-Fi nga kompjutera, laptop, smartphone dhe tablet.

Fëmijët 10-12 vjeç

Fëmijët e kësaj grupmoshe kanë një interes të lartë për të kaluar kohën në internet me qëllim argëtimin, socializimin dhe eksplorimin e interesave të reja. Ata fillojnë të shpërndajnë muzikë, ngarkojnë foto, përdorin webkameren dhe mund të krijojnë faqe interneti personale. Fëmijët e kësaj grupmoshe ndjehen komod me pajisjet e komunikimit teknologjik dhe i përdorin ato për të lundruar në web, shkarkimin e aplikacioneve të ndryshme dhe për të shkëmbyer mesazhe. Ata mund të kenë një sërë llogarish në website të ndryshme dhe shumë fëmijë të kësaj grupmoshe janë të vetëdijshëm për parametrat e sigurisë dhe kushtet e përdorimit të vendosura nga këto website.

Fëmijët 13-15 vjeç

Fëmijët e kësaj grupmoshe që përdorin pajisjet e komunikimit teknologjik krahasuar me fëmijët e grupmoshave më të vogla jane me te shumte ne numer . Ata kalojnë kohë të konsiderueshme në rrjetet sociale, komunikojnë me përdorues të tjerë, ndajnë foto, video dhe muzikë me të tjerët, shkëmbejnë mesazhe. Luajnë online me miqtë e tyre por edhe më përdorues të tjerë të panjohur. Fëmijët e kësaj grupmoshe janë përdorues të mirë të telefonave celulare dhe bisedojnë me të tjerët duke përdorur dhe telefonatat me video.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X