A shkakton kontraktime udhëtimi me makinë në rrugë jo të mirë?

0 0

A është e vërtetë se udhëtimi me makinë në një rrugë me gropa e gunga do të më ndihmojë për të filluar dhimbjet e lindjes?

Nuk ka dëshmi shkencore që një udhëtim me makinë në rrugë jo të mirë mund të ndihmojë për të sjellë dhimbjet e lindjes. Megjithatë, shumë gra besojnë se kjo mund të ndihmojë.

Mendohet se, ndërsa lëvizni gjatë një udhëtimi me makinë, presioni ritmik i kokës së foshnjës në qafën e mitrës nxit lirimin e oksitocinës. Ky është hormoni që rregullon kontraktimet. Ecja mund të funksionojë në të njëjtën mënyrë.

Edhe pse nuk ka dëshmi se një udhëtim me makinë në rrugë jo të mirë funksionon, sigurohuni që kjo nuk do ta dëmtojë fëmijën tuaj. Fëmija juaj është i mbrojtur mirë nga legeni juaj, muskujt e stomakut dhe lëngu amniotik që e rrethon.

Sidoqoftë, para se të merrni një udhëtim të tillë, merrni disa këshilla nga mjeku ose mamia juaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni ndonjë problem shëndetësor ose mamia juaj ju ka këshilluar që të keni lindje të detyruar për arsye mjekësore.

Lexo edhe: Metodat per te stimuluar dhimbjet e lindjes, si ndikon seksi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X