A shkakton infertilitet vaksina kundër Covid 19?

0 0

Kur vaksina e parë kundër COVID-19 kaloi vijën e finishit dhe u autorizua për përdorim në SHBA, pjesa e parë e dezinformimit rreth vaksinës nuk vonoi. Një mit i mediave sociale pretendonte se vaksina mund të shkaktojë infertilitet tek gratë.

Mjekja e mjekësisë familjare e MU Health Care, Laura Morris, MD, e ka dëgjuar kaq shumë herë, saqë as nuk pret që pacientët e saj ta sjellin këtë shqetësim kur paraqiten tek ajo.

“Unë e trajtoj në mënyrë proaktive këtë thashethem me pacientët e mi në moshë riprodhuese që nuk janë vaksinuar,” tha Morris, që trajton gratë shtatzëna dhe pret foshnjat si pjesë e praktikës së saj. “Nuk ka asnjë arsye të besueshme – asnjë mekanizëm mjekësor ose shkencor – që kjo vaksinë të ndërveprojë me organet riprodhuese të një gruaje ose të ketë ndonjë ndërveprim me një vezë që është lëshuar ose fekonduar.”

Albert Hsu, një endokrinolog riprodhues në MU Health Care, tha se ai shpesh dëgjon shqetësimet e vaksinës COVID-19 nga pacientët që po përpiqen të mbeten shtatzënë.

“Ndërsa studimet janë në vazhdim, nuk ka të dhëna që vaksinat e COVID-19 mund të shkaktojnë infertilitet dhe nuk ka teori të besueshme shkencore se si vaksina COVID-19 mund të shkaktojë infertilitet femëror,” tha Hsu.

“Deklaratat që lidhin vaksinat e COVID-19 me infertilitetin femëror janë aktualisht spekulative në rastin më të mirë.”

Miti bazohet në një supozim se vaksina mund të shkaktojë që trupi të sulmojë syncytin-1, një proteinë në placentë që ndan një pjesë të vogël të kodit gjenetik me proteinën spike të koronavirusit.

“Një analogji e mirë që kam dëgjuar është se që sistemi juaj imunitar të përzihet dhe të sulmojë proteinën e placentës do të ishte sikur të ngatërroni një elefant me një mace rrugice sepse të dy janë gri,” tha Morris. “Ka një ngjashmëri të vogël, por ndërtimi i përgjithshëm i proteinës është kaq krejtësisht i ndryshëm, saqë sistemi juaj imunitar është shumë i zgjuar për t’u hutuar nga kjo.”

Ndërsa nuk ka asnjë arsye për të besuar se vaksina paraqet rrezik për gratë që janë shtatzëna ose janë duke u përpjekur të mbeten shtatzënë, ka prova për rrezikun e infeksionit COVID-19 për gratë shtatzëna, gjë që është një arsye që ato duhet të përqafojnë vaksinimin  vend që ta shmangin atë.

“Gratë shtatzëna sëmuren më shumë kur marrin COVID në krahasim me njerëzit e tjerë të moshës së tyre dhe shtatzënat me COVID kanë më shumë gjasa të përjetojnë lindje të parakohshme,” tha Morris. “Efekti i sëmundjes COVID në shtatzëni është real dhe është e rëndësishme të parandalohet.”

Në mënyrë të ngjashme, Hsu rekomandon vaksinën kundër COVID për burrat të shqetësuar për fertilitetin e tyre për shkak të efekteve të mundshme që mund të ketë sëmundja COVID-19 në sistemin e tyre riprodhues. Për të adresuar këtë çështje, ai kohët e fundit botoi një artikull në revistë të rishikuar nga kolegët që diskutoi ndikimin e mundshëm negativ të sëmundjes COVID-19 në funksionin e testikujve, prodhimin e spermës dhe fertilitetin mashkullor. Disa studime kanë treguar se virusi SARS-COV-2 është gjetur në spermën e meshkujve me infeksion COVID-19, virusi SARS-CoV-2 mund të ndikojë në hormonet mashkullore të nevojshme për prodhimin normal të spermës dhe ka raporte të shumta për meshkujt me dhimbje testikulare ose skrotale pas infektimit me COVID-19.

“Burrat që janë të shqetësuar për fertilitetin e tyre ndoshta duhet të marrin vaksinën për COVID-19,” tha Hsu, “pasi ka disa shqetësime në lidhje me efektin e mundshëm të sëmundjes COVID-19 në fertilitetin mashkullor”.

Burimi:muhelath.org


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X